Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане – коментар в Lege Artis на адвоката по медицинско право Мария Петрова.
"Става дума за чисто документална промяна. По-лошото е, че по никакъв начин с тази промяна няма да се стимулират донорството, развитието и реализацията на трансплантации в България", заявява Петрова.
Адвокатът пояснява, че с документите, които попълваме, изразяваме несъгласие да дарим органи. Презумпцията е, че всеки е съгласен да стане донор стига да няма индикации, че това не може да се случи. Според Попова по-разумно нововъведение би било създаването на електронно здравно досие, до което всеки гражданин да има достъп да изрази и промени волята си.
Попова заявява: "Донорството, освен изключително хуманен акт, е нещо, с което всеки един от нас може да бъде изключително полезен след смъртта си, нещо, което не бива да бъде разглеждано от спекулативната гледна точка, а като възможност за развитие на медицината и на човечеството. По всякакъв начин стимулирам това в България да има по-висока информираност и държавата да създаде и гарантира механизми за провеждане на трансплантации, каквито в този момент няма."
Адвокатът подчертава наличието на лош контрол и организация от страна на държавата, на МЗ и на Изпълнителна агенция "Медицински надзор".
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg