Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ?
Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и международното частно право.
Особености и разлики между несъстоятелност на търговци и на физически лица
"От този въпрос започва цялата специфика на този вид производство по несъстоятелност на физическите лица или както граждански се нарича, "личният фалит". При търговските дружества – тяхното изпадане в несъстоятелност е свързано с невъзможността им да обслужват своите финансови задължения, тяхната свръхзадлъжнялост – това води или до оздравяване на тяхното предприятие, или от друга страна, до ликвидацията на имуществото им и удовлетворяването на техните кредитори.
При физическите лица, разбира се, това не може да се случи точно по същия начин просто защото физическото лице, дори да е свръхзадлъжняло, дори да е в неплатежоспособност, то трябва да може да продължи да съществува, независимо от това състояние.
Световната практика в тази материя е свързана по-скоро с поставяне на акцент върху започването на едно "ново начало" в участването на физическото лице в гражданския оборот, след като премине през такова производство по несъстоятелност.
Именно заради това се изискваше и България беше останала единствената държава в ЕС, която нямаше нарочен закон, който да взема предвид тези особености, така че да се осигури един баланс между удовлетворяване на кредиторите и обществения интерес от това физическото лице да може да бъде възстановено в състоянието и да бъде активен участник в гражданския оборот с някакво частично погасяване и освобождаване от неговите задължения.
Откога започва да действа законът – европейски и световни практики
"Има един гратисен период от 9 месеца, след което Законът за несъстоятелност на физическите лица ще започне да се прилага. Главната специфика е в постигането на едно съдебно производство, в някои държави – административно производство, с един баланс между интересите на длъжника (и лица, свързани с длъжника) и интересите на кредиторите."
Чуйте повече в звуковия файл.
Деян Драгиев е завършил СУ "Св. Климент Охридски“, Университета на Манчестър, Великобритания, и е доктор по право от Университета на Хамбург, Германия, с дисертация по международно частно право под ръководството на проф. Петер Манковски с награда "magna cum laude“. Специaлизира в Хагската академия по международно право. Адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и международното частно право. Член от най-висока степен (fellow) на Лондонския арбитражен институт (Chartered Institute of Arbitrators, London), арбитър в арбитражните колегии на международни арбитражни институции в Европа, Близкия изток (Дубай и Абу Даби) и Азия. Автор на две книги и над 30 статии в български и международни издания по въпросите на международното частно право и гражданския процес. Дългогодишен автор в сп. "L’Europeo“ по теми за история и култура.
Снимка – личен архив
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg