България е една от шестте страни в света, която предлага на хора със зрителни увреждания достъп до комикси. Проектът "Комиксилница" предоставя нови възможности за преживяване на комикси и графични истории, като същевременно повишава осведомеността за нуждите и правата на хората със зрителни проблеми.
На какъв принцип е изградено съдържанието, разказват в "Нашият ден" Дима Настева, идеен двигател на проекта, и Иван Карастоянов, ръководител на проекта.
"Идеята не е оригинално моя. На аудиокомикс за незрящи попаднах някъде 2015-2016 година в един американски сайт и си казах, че това е много хубаво и може да го внесем в България", споделя Карастоянов и разказва за срещата си с Дима Настева, с която заедно разработват идеята като изпълнение на задание по предмета "Проекти и култура" в университета.
Тогава Настева се включва с предложение да помогне в административното реализиране на проекта, но не вярва, че един комикс – едно изключително визуално изкуство – може да бъде разказан с думи.
Екипът на проекта "Комиксилница" вече реализира успешно срещи със зрящи и незрящи из страната, работи в тясно сътрудничество с платформата Time Heroes, привлича доброволци и съмишленици. Освен комикси има и адаптирани два късометражни филма за незрящи.
В края на разговора Настева отправя покана към слушателите за 29 юли в Дом на киното, където с вход свободен ще се състои премиерната прожекция на късометражен филм за ролята на жените в обществото – друга социалнозначима тема.
"В обществото липсва дебат върху проблемите. Изкуството може да предизвиква разговори. Социолози, политици, експерти говорят празни приказки, които не стигат до хората. Ако използваме визуалното изкуство, адаптирането, театъра, каквото и да е друго, и го насочим в социалното поле, тогава темата става видима", казва Настева.
Какво още разказаха Иван Карастоянов и Дима Настева за "Комиксилница" – чуйте в звуковия файл:
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..
История, памет и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg