Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният музей на образованието в Габрово с лятна програма за децата

3
Национален музей на образованието
Снимка: Община Габрово

За пета година НМО организира летни занимания за деца от 6 до 12 години.

"Нашата лятна образователна програма е под наслов "Школата е обща и от край света ако дойдат, нека се учат". Това всъщност е посланието на Васила Априлов, с което на 2 януари 1835 г. тук в нашия град се открива първото новобългарско светско училище с идеята да приюти всички желаещи да се образоват.", казва Любка Тинчева, директорка на музея.

Летните занимания продължават от 1 юли до 31 август, като всеки ден е с различна програма, която съчетава игрите с познанието. Някои от дейностите се провеждат на открито в мобилен детски кът в алеята на знанието.

"С лятната музейна академия ние се стремим да осмислим свободното време на децата през ваканцията и чрез атрактивно представена програма всъщност те да усвоят нови знания, умения.

Стремим се да развиваме достъпни образователни модели, които да провокират децата, да провокират тяхното въображение, да ги подтикват към креативност, към творчество. Заниманията включват интелектуални дейности, които развиват мисленето, повишават интелигентността. Развлекателните дейности пък са включени с цел повишаване на комуникативността на децата."

Фондът на музея разполага с над 200 000 движими културни ценности. Изградени са възстановки на килийно училище, взаимно училище, кабинет по природни науки, детска градина по метода на Фридрих Фрьобел. Децата могат да се докоснат до експонатите, да се потопят в атмосферата на времето, в което те са били част от всекидневието на някогашните ученици. В заниманията днес малките посетители имат възможност да се вживеят в различни роли, да създадат собствени произведения.

"Това е нашата цел, да накараме децата да се чувстват щастливи и да не усетят как учат нови неща, да ги учат под формата на игра.", казва Любка Тинчева. "Миналата година повече от 70 деца преминаха през нашата лятна академия. И много интересно беше, че освен габровски деца, тук идваха и деца от други градове, които, тъй като лятото си е сезонът на отпуските, много семейства предприемат екскурзии до градове, родителите си оставяха децата при нас и отиваха да се разходят, да отдъхнат на кафе. Имахме и доста деца, които са българчета, но живеят в чужбина. И на тях тепърва им предстоеше да се сблъскат с действителността, с корените си и да получат наистина едно прекрасно музейно преживяване, което вярвам, че ще остане до края на живота им, защото тук в музея ние караме децата да се чувстват горди."

В края на разговора директорката на Националния музей на образованието отправи покана към всички, които биха искали да се включат в дарителската кампания "Завръщане в детството" с играчки и вещи от детските си години.

"Ние решихме, че е хубаво да попълним фонда със стари играчки, които са от миналия век, да съберем униформи на деца от детски градини, всякакви такива спомени и следи от детството - лични, семейни, родови, които са запечатали вълнуващи спомени.

Понякога всички тези неща тънат в прах, забрава, а те ни носят човешко вълнение от спомена за детството и идеята ни е чрез тази инициатива да попълним фонда с интересни и позабравени играчки, настолни игри, снимки от минали времена, да им вдъхнем нов живот, защото те ще станат част от нашите колекции, които са свързани с предучилищното образование и възпитание и ще можем да ги показваме на идните поколения. Идеята ни е в края на годината всички тези дарения, които са постъпили в музея, да бъдат представени в една тематична изложба."

Чуйте целия разговор в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05