Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р Ирена Шикова във физическа и вербална агресия по време на раждане.
Заявката дадоха от ръководството на болницата по време на протест в защита на "Майчин дом". Едновременно с него се проведе друг протест под наслов "Никога повече", организиран от близки на родилката Антония Андонова, която твърди, че е пострадала от насилие в "Майчин дом" при раждането на сина си преди три седмици.
Какво споделиха едните и другите протестиращи, чуйте в репортажа на Елена Бейкова, която снощи беше на демонстрациите:
Исканията на протестиращите и контрапротестиращите снощи пред "Майчин дом" коментира д-р Димитър Ленков, акушер-гинеколог и бивш главен секретар на Българския лекарски съюз.
Д-р Ленков заявява: "Проблемите са много в системата на здравеопазването и това е поради простата причина, че от 1999 година здравноосигурителната система в България е най-ниско финансираната от страните в ЕС. Протестите на специалистите по здравни грижи, на специализантите, които не са доволни от заплащането за техния високопрофесионален труд – това са натрупани проблеми, които никоя политическа партия не иска да реши.
Няма методика за оценка на качеството. Оценява се само количеството във всички лечебни заведения. Колкото повече пациенти влязат, толкова приходи водят в лечебното заведения, където по субективна преценка на ръководството се разпределят парите между лекарите и каквото остане – на специалистите по здравни грижи.
Стандарт е категорично необходим във всяка една специалност в медицината, подчертава д-р Ленков.
Всеки лекар трябва да има минимум двама специалисти по здравни грижи – медицински сестри или акушерки. По данни на Асоциацията на специалистите по здравни грижи в системата работят не повече от 25 000 души. Според официалния държавен регистър лекарите са 30 000. Това означава, че не се спазват изискванията на СЗО, по думите на д-р Ленков.
"Държавата не прави нищо, за да гарантира качеството на медицинската услуга в системата на здравеопазването", казва той.
Едно нормалното раждане се води от акушерката в родилна зала, но винаги с участието на лекар, който следи процеса на работа. В случай на усложнение – забавено раждане, промяна в сърдечните тонове на бебето и т.н. – акушерката трябва да информира лекаря, за да се вземе решение как да продължи раждането.
"Не виждам повод за протести с такива крайни искания по отношение на д-р Шикова. Тя си е свършила перфектно работата. Раждането е завършило добре за родилката, бебето е здраво, за да се искат такива крайни неща като спиране на лекарски права заради отношение. Има моменти в един родилен процес, когато родилката е неадекватна, не слуша напътствията на акушерката или на лекаря заради това, че е наплашена от раждането", коментира д-р Ленков.
При 4-5 см разкритие може да бъде поставена епидурална анестезия, което прави родилния процес почти безболезнен, пояснява акушер-гинекологът.
"В България последните години се премина към твърде голям процент "цезаризъм" – около 45% от ражданията, и то в много от случаите по желание на пациентката. Аз съм от старото поколение. Когато нас ни обучаваха и трябваше да се извърши секцио по медицински показания, това беше най-трудният процес – да защитиш поради какви индикации си решил да преминеш към оперативни действия. Всяка операция крие риск. Трябва да се подхожда изключително внимателно към решаването на раждането", казва още д-р Ленков.
Търговията взема превес над медицинската целесъобразност, по думите на акушер-гинеколога, който призовава към обществена дискусия за реформа в здравеопазването, която да реши демографската криза в България.
"България трябва да има система на здравеопазване каквато в другите страни на ЕС, защото ние не сме втора категория граждани на ЕС", завършва д-р Ленков.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg