Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пророкът Джордж Оруел

Клери Костова - Балцер
Снимка: СБЖ

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя.

"Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет години и половина е полицай, представлявайки британската империя. Той е от Саутоулд, един много скучен, еснафски град и въпросът, който ме вълнува, е как именно там се ражда геният. – разказва Клери Костова - Балцер. – Когато се връща от Бирма, той заявява на баща си, че ще бъде писател. Баща му го лишава от наследство, но Оруел не се предава и продължава да пише своите произведения."

Според Клери Костова - Балцер Джордж Оруел е и пророк, и безбожник, макар че по отношение на религията преминава през различни етапи в живота си. Предвижданията му за бъдещето обаче са безспорни, като достигат дори до постиженията на изкуствения интелект, поп културата и обедняването на езика.

Истинското име на Джордж Оруел е Ерик Блеър и в изданието се разглеждат различните теории за избора на псевдонима, който може би е един от най-известните в света.

Но какво означава първото изречение от "1984", което гласи "Беше студен априлски ден и часовниците биеха 13"?  

Чуйте Клери Костова - Балцер в "Артефир".

Снимки – СБЖ и изд. ФАМА
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53

"Жертвеният агнец" на Хенрик Фексеус – обсебващ психологически трилър

На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво.   "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..

публикувано на 17.07.25 в 10:56