Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забравеният възрожденец Георги Димитров и възгледите му за шопите и шопския говор

Д-р Мария Мицкова
Снимка: Венета Гаврилова

Колко от нас са чували името на Георги Георгиев Димитров – историк, писател, книжар и учител, роден през 1838 г. в Кюстендил, тогава в Османската империя. В незаслужена забрава тъне делото му, на което той се посвещава с отдаденост, достойна за почит и признателност.

Скоро след Освобождението новосъздаденото Министерство на народното просвещение призовава местните просветни и културни деятели да проучват историята, културата и бита на българите от различни краища на страната ни. Мнозина откликват и така се поставят основите на етнографски, археологически, природонаучни сбирки, бъдещи културни институции, изследвания и научни трудове.

Георги Георгиев Димитров е участник в движението за църковна независимост, книжар, учител и автор на учебни помагала и статии в печата. Той се заема да проучва традициите, говора и културата на българите, пътувайки на собствени разноски из различни краища на страната. Пише тритомната книга "Княжество България в историческо, географическо и етнографическо отношение". Успява да издаде първите два тома пак на собствени разноски и въпреки спънките от разобличени в тях духовни първенци. С ръкописа на третия том постъпва в болница, където умира в бедност през 1906 г. преди да успее да го публикува. Ръкописът изчезва, а името на възрожденеца Георги Г. Димитров потъва в незаслужена забрава.

В предаването "За думите" с участието на д-р Мария Мицкова, гл.ас. в Пловдивския университет, си спомняме за книжовника и се спираме на една малка част от това, което той е събрал, описал и коментирал в книгата, а именно – шопския нрав и шопското "наречие".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сряда, 23 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Майстори на разказа от "Убий мухата" Йордан Радичков – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Още една "трансконтинентална" среща – "Мадрид-Ню Йорк реюниън" с Пакито д‘Ривера и Пепе Риверо...

публикувано на 22.07.25 в 15:20

Вторник, 22 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Майстори на разказа "Суматоха" от Йордан Радичков – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Премиерно представяме БЕАТрио (Бела Флек, Едмар Кастаньеда и Антонио Санчес). от 3.00 до 5.00 часа..

публикувано на 21.07.25 в 08:15

Понеделник, 21 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Майстори на разказа "Суматоха" от Йордан Радичков – 1 част 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов • Уияла – между социалното пробуждане ерата на постколониализма и изобилието на коренните традиции: излъчваме за първи път в ефир концерта на ганайската певица и..

публикувано на 20.07.25 в 08:15

Неделя, 20 юли

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ • "Молиер" от Михаил Булгаков • "Елисавета Бам" от Данийл Хармс от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..

публикувано на 19.07.25 в 08:10

Събота, 19 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража – Избрано Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Гергана Добрева (вокал) и Светослав Колев-Цвъри (китара) разказват за посланието на песента "За жадните" и вдъхновяващия творчески процес в правенето на "Ша-Ша-ва" музика. • Концептуални албуми: Ayreon - 2018 - Into The..

публикувано на 18.07.25 в 13:12