Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

| обновено на 24.07.25 в 08:54

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи", което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух.

Какво знаем за старите сгради? А какво правим за тях? Това са въпросите, около които ще се развие тази нестандартна работилница. Къде се вписват старите градски къщи в нашата лична и колективна памет? Как можем да ги разказваме, съхраняваме, обитаваме с уважение?

Събитието е предназначено за всички – бивши, настоящи и бъдещи обитатели на стари къщи, почитатели на архитектурното наследство, любопитни изследователи, романтици и мечтатели. Тук възрастта няма значение – важен е откликът към миналото и желанието да се съхрани нещо ценно.

"Форматът не е лекционен, а преживелищен" – подчертава Гергана Димитрова от образователната платформа "Добрата стара". Тя стои зад проекта, посветен на красивото минало на град Стара Загора, който събира и разказва историите на забележителни сгради – обществени и частни, проектирани от някои от най-талантливите архитекти на XX век.

"Интересът към събитието е много голям, присъстват хора от различни възрасти и се надяваме, че тази вечер от 19:00 часа ни очаква нещо много смислено" – споделя още Гергана. Работилницата ще бъде едно общо пространство за споделяне – на спомени, знания, мъдрост и идеи. Пространство за красота и надежда, насочено към бъдещето, но с уважение към миналото.

Ако усещате, че старите къщи имат душа – тази вечер може би ще откриете нова гледна точка към тях.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Операта – музикалната живопис и персонажите на Пучини в Двореца Балчик

От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския  културен..

публикувано на 27.07.25 в 09:10

Прочети преди плажа!

В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..

публикувано на 26.07.25 в 19:35

12-о издание на РАДАР фестивал: вълни от звук, алгоритми и импровизации

RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект"  е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..

публикувано на 26.07.25 в 12:25
Театър 199 Валентин Стойчев

С поглед към юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев"

Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..

публикувано на 26.07.25 в 08:50

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25