Eмисия новини

Какво се случва

от понеделник до четвъртък
от 17.00 до 18.00 часа


"Какво се случва" е предаване за култура, коментар и анализ. То търси и дискутира причините за културните факти, появата на съвременните явления и тяхното значение. Културата, разбирана не само като набор от жанрове, а в по-широк аспект – култура на общуване, култура на недоволството, култура на говоренето, културата като игра, културата като убежище и др. Предаването търси поглед към съвременните форми на взаимодействие на изкуството с публиките и проблемите на обществото.

Екип на предаването: Мариана Ганчева, Милена Лекова, Надежда Атанасова, Таня Димова, Яна Пункина.

Публикации

Как да разказва съвременният музей

Какъв е музеят, в който искаме да отидем поне няколко пъти, в който не се чувстваме като гледащи прашни артефакти, който ни притегля емоционално и едновременно ни поднася точна информация? На колко много условия трябва да отговаря съвременният музей,..

публикувано на 25.10.24 в 09:10

Мисията на кинореставраторите

До края на годината Националната филмотека ще има възможност да дигитализира със собствени сили филмовото наследство "Освен да се съхранява и реставрира, аудиовизуалното наследство трябва да се показва пред публика – казва Росен Спасов, ръководител на..

публикувано на 22.10.24 в 14:14

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Истина или лъжа: пътят на фалшификациите

Над сто предмета от човешката история показват и развенчават лъжи, митове и постистини. Те са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент, "Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите", която до 20..

публикувано на 16.10.24 в 12:25

София като вдъхновение

Идеята за София като неизчерпаем източник на места за опознаване и изследване заляга в основата на дългосрочния проект "Невидима София" на медията за култура и изкуство "Програмата". В поредица от фотографски изложби, дело на млади автори, са показани..

публикувано на 16.10.24 в 09:25

Закон за сценичните изкуства, а не решения "на парче", искат от творческия сектор

Разкритията за източването на огромни суми пари от два държавни театъра осветли много от системните проблеми във финансирането на държавните театри въобще. И докато присвояването през "фонд работна заплата", многобройни назначения и баснословни премии не..

публикувано на 14.10.24 в 11:14

"Без крила", но с желание за полет

Сам си, независимо дали си заобиколен от хора. Не те приемат, не те чуват, в един момент спира и да те интересува. Не ти е важно другите да те разбират, а ти самият да си наясно със себе си. Обаче се губиш. Губиш крилата си, полетът ти застива. Вече ти..

публикувано на 09.10.24 в 17:48
Анна-Мария и Катерина Андрееви

Да се завърнеш в България

Ана-Мария и Катерина Андрееви са български сестри, родени и израснали в Америка, които правят избора да живеят в България. Те създават инициативата "ЗаВръщане в България" , която определят като общност, чиято мисия е да улесни завръщането на българите..

публикувано на 09.10.24 в 16:20

Киното като визуалната памет на нашето общество

Какво се случва в секундите живот между два кадъра? Там, където разноликият, чаровен, конфликтен, но и все пак любим свят на родната ни кинематография се развихря? Доц. Деян Статулов, кинокритик, сценарист, ръководител на сектор "Екранни изкуства"..

публикувано на 07.10.24 в 10:22

"Преди да забравя" предизвиква емоционалния свят на зрителя

Новият български филм "Преди да забравя" е пример за интерпретация на реалността чрез изразните средства на седмото изкуство. Той беше един от филмите в конкурсната програма на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза", вдъхновен от..

публикувано на 03.10.24 в 09:15