Турция: Умора от избори, надежда за стабилност и внимание към проблемите на изселниците

| Интервю
Изборите в Турция; Снимка: Мария Петрова
Снимка: Мария Петрова

Умора от изборите, надежда за стабилност и призив всички български партии, а не само ДПС, да обръщат внимание на проблемите на изселниците от България – така можем да обобщим исканията и нагласите на избирателите на вота 2 в 1 в Турция. 

Спокойно, но с изненадващо ниска активност в традиционно активно гласуващи секции, преминаха изборите в Турция. Това се отрази на общата активност, въпреки че в останалите секции броят на гласувалите се оказа сходен с предишни години. Според източници на "Хоризонт" причина за разликите е промяна в самата изселническа общност и появата и развитието на повече организации, които както помагат в подготовката на вота, така и имат различни приоритети за развитие.

Гласувалите в крайна сметка са над 46 хиляди, въпреки че избирателите признават, че са отегчени от честото гласуване – това е шести вот за Народно събрание за период от 3 години. Междувременно през май миналата година в Турция имаше избори за президент, а през март тази година гласуваха и за местна власт.

Гласуващите са основно по-възрастни хора, а целта на изселническите организации е да привлекат към процеса и младите, като по този начин ги стимулират да запазят връзката си с България. Предпочитанията на избирателите към ДПС се обяснява с факта, че те са партията, която продължава да поддържа контакти с изселническата общност тук.

Хюлия Алтън, която е представител на организация "Балкански турци" за района на Истанбул обясни:

"90% от гласовете отиват за ДПС. Като гледам най-много те идват тук да се представят, да се запознаят. Доколкото забелязах последния път - много младежи, млади представители, много жени. Това много ни хареса". 

След толкова много избори има ясно изразено желание за стабилно управление в България, както посочи и Джеват Гюнеш, който също е представител на "Балкански турци", но за района на Одрин.

"Искаме да виждаме стабилна държава, стабилна политика и стабилна икономика. Това е най-важното за нас. Ако има стабилно правителство, ние ще носим нашите проблеми в парламента - който и да е". 

От неговата организация признават, че ДПС е единствената партия, която се интересува от проблемите им, които са свързани най-вече с бавни административни процедури при пенсиониране, признаване на стаж или кандидатстване за гражданство. 

"Ние сме част от една държава, която ни е родина. Ние сме мост между двете държави. Ние можем да допринесем само добро. Това трябва да го оценят и другите политици, не да се заиграват с хората - дали са в Турция, дали са в Канада. Нашите проблеми са еднакви. За етноса никой не говори. Проблемът не е етносът, а в отношението на партиите към нас", категоричен е той.

Председателят на организацията на изселниците "Бултюрк" Рафет Улутюрк обаче отправи критики към ДПС и обяви, че самият той няма да гласува:

"ДПС много добре използва Турската страна, идва преди изборите и казва "Ние сме тук, те са българи, ние сме турци и това е. Само със страх взимат. "Ако дойдат българите, ще ти вземат името, ще е както през 1984 г.". Хората наистина са се уплашили. Повечето по селата мислят, че това ще стане. /.../ Всички партии много говорят, но какво са направили? Трябва взаимно да се работи. /.../ Нарочно го правят - от 35 години го правят. Защо българските партии не го виждат? Защо българските партии не искат тези гласове?".

Улутюрк остро разкритикува ръководството на ДПС в лицето на председателя му Делян Пеевски.

"Дали е българин, турчин, циганин - това няма значение. Но когато си мафиот, когато не си добър човек, и българин да си, и турчин да си, и циганин да си - на хората трябва да се обясни не дали е българин или турчин, а какво е направил. Че е богат - това не ме интересува, но какво си направил за хората. Когато не те искат българите, тогава идват в ДПС - всички го знаят, но не могат да го кажат".

Улутюрк призова всички партии да обърнат внимание на избирателите в Турция.

На хората им писна да гласуват и нищо да не се променя, обясниха членове на секционни комисии в Истанбул, и допълниха, че дори хубавото време и започналите ученически ваканции са оказали влияние върху вота тук. Изводът, който можем да направим е, че на успех сред избиратели в Турция може да се надява партия, която обещава стабилност, говори с хората и предлага решения на проблемите им, които са достатъчно добри, за да могат да се конкурират с топлото време.

Целия репортаж на Мария Петрова чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво означават изборните резултати за ЕП в икономически план?

Еврото поевтиня, а френските облигации - доскоро смятани за сигурно инвеститорско убежище, се наредиха сред рисковите в Европа. Така пазарите реагираха на изборните резултати в първия ден след безсънната нощ на 9 срещу 10 юни, когато крайнодесните сили постигнаха очаквано добър резултат, а във Франция президентът Еманюел Макрон свика предсрочни..

публикувано на 15.06.24 в 12:01
Председателката на ЦИК Камелия Нейкова

ЦИК обяви имената на българските евродепутати

Председателят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова обяви имената на новоизбраните 17-те български евродепутати:  Ивайло Вълчев от листата на ИТН Петър Петров Волгин от "Възраждане" Станислав Стоянов от "Възраждане" Рада Лайкова от "Възраждане" Никола Минчев от ПП-ДБ Радан Кънев от ПП-ДБ Христо Петров от ПП-ДБ Андрей Ковачев от..

публикувано на 13.06.24 в 17:25

Тодор Червенков: Това бяха най-мъчителните избори

" Това бяха най-мъчителните избори откакто се занимавам с избори в Лион - от 5-7 години, поради много причини, но главно поради самата сложност на изборния процес , заложена в Кодекса, и поради някои непредвидени обстоятелства на местна почва, които се появиха". Това мнение изказа пред БНР Тодор Червенков – председател на секционна..

публикувано на 12.06.24 в 11:06

ЦИК обявява окончателните резултати от евроизборите

Централната избирателна комисия трябва да обяви окончателните резултати от гласуването в евроизборите и разпределението на мандатите.  Комисията даде срок до 14 ч. кандидатите за членове на Европейския парламент, които са и кандидати за народни представители, да заявят, ако не желаят да бъдат обявени за избрани за евродепутати Обобщена активност..

публикувано на 12.06.24 в 07:20
Председателят на ЕНП Манфред Вебер

Обрат: ЕНП обсъжда отмяна на забраната на коли с бензинови двигатели от 2035 г.

Европейската народна партия смята да обсъди в близките дни идеята за отмяна на забраната на колите с бензиновите двигатели в ЕС от 2035 г. Това заяви пред "Политико" председателят на групата на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер.  "Забраната беше грешка", сподели той. Отмяната изглежда все по-вероятна предвид надигането на крайната..

публикувано на 11.06.24 в 09:15

ГЕРБ печели вота в Босилеград

ГЕРБ взема най-много гласове  - 70,  при гласуването в секцията в Босилеград, сочат окончателните данни по вота в сръбската община. Втори са ПП-ДБ - с 30. Трети - "Възраждане" с 24.  За пръв път там се гласуваше и с машина, а до урните отидоха 182 сънародници с двойно гражданство. Избор за евродепутати и в Босилеград нямаше поради принципа за..

публикувано на 10.06.24 в 22:52

Около 20 000 българи гласуваха във Великобритания

Окончателните резултати от проведените в неделя избори за български парламент в Обединеното кралство отреждат победа на ПП-ДБ. Голямата изненада и на Острова е партия „Величие“ с трета позиция след „Възраждане“. При по-ниска избирателна активност, както и на много други места, българите дадоха своя глас в 118 избирателни секции на цялата..

публикувано на 10.06.24 в 22:19
Избиратели в избирателна секция в Загреб - 9 юни 2024

Най-ниска е избирателната активност на изборите за ЕП в Хърватия - 21%

Хърватия отчете едва 21% избирателна активност на изборите за Европейски парламент (ЕП). Това е и най-ниската избирателна активност в целия ЕС, предаде АФП. На предпоследно място по ниска избирателна активност е Литва с 28,9 % от избирателите, следвана от България с 31,8%...

публикувано на 10.06.24 в 18:56
Италианският министър-председател Джорджа Мелони говори на пресконференция за изборите за Европейски парламент в централата на

Джорджа Мелони: Гордея се с резултата от евровота

Джорджа Мелони - премиерът на Италия, се превръща в ключова фигура в ЕС, постигайки по-добър изборен резултат от 2022 година - тя спечели евровота с партията си "Италиански братя" с почти 29% от гласовете срещу 26% от парламентарния вот преди две години. На специалния брифинг в хотел "Parco dei principi" в Рим Джорджа Мелони бе посрещната с овации,..

публикувано на 10.06.24 в 18:03

Официални резултати от евровота във Франция: "Национален сбор" с 30 места в ЕП

Френският "Национален сбор" (на Марин Льо Пен), част от групата "Идентичност и демокрация", ще има 30 евродепутати в новия състав на Европейския парламент. Това показват официални неокончателни резултати, публикувани на сайта на ЕП. Листата, водена от председателя на партията Жордан Бардела, спечели вота с 31,37%. Оглавяваната от Валери Айе листа на..

публикувано на 10.06.24 в 16:50