Официалният език е български и задължителен за всеки български гражданин, а учениците, за които българският език не е майчин, ще имат право да изучават майчиния си език под грижата и контрола на държавата като свободно избираем предмет. Това прие Народното събрание.
От ДПС поискаха изучаването на майчин език да е задължително и най-малко четири часа седмично. Проф. Мариана Георгиева от ДПС аргументира предложението така:
А в идентичността по дефиниция влизат компонентите - име, език и религиозна принадлежност. Ти не можеш да отнемеш това изконно право, което е част от правото на идентичност. Това си е подстъп към асимилация. Този подход е мракобеснически.
Станислав Станилов от "Атака" репликира:
Никой не отрича правото на турската диаспора в България да изучава майчин език и това е отразено в закона. Що се отнася до задължителността, практиката показва, че децата на турската диаспора в България не се записват да учат майчин език, а се записват да учат примерно английски или немски, или френски и така нататък и опитът да стане той задължителен е да се провери дали го изучават. Това е ясно като две и две е четири.
Подобна беше и тезата на Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт, според когото с предложението си ДПС иска да принуди младежите в определени региони на страната да изучават турски език:
В този текст сте вкарали и елемента на дискриминация. Явно големият проблем не е майчиният език, а в незнанието на български език и е ясно, че населението, примерно в Родопите, иска да изучава италиански език, английски език, което им дава възможност да се развиват вече в Европейския съюз.
Депутатите приеха още, че на децата на бежанците ще бъде дадена възможност за допълнително изучаване на български език и то безплатно.