Енергийните министри от ЕС търсят компромис по новото законодателство за газовите доставки

| обновено на 05.12.16 в 11:32
Снимка: БГНЕС

Окончателното приемане на мерките за сигурността на газовите доставки в ЕС ще бъде догодина, стана ясно от Словашкото ротационно председателство. Министърът на икономиката Петер Жига все пак изрази надежда, че на днешния Съвет по енергетика в Брюксел ще се постигне принципно политическо съгласие по спорните моменти:

Европа трябва да покаже, че има единство между западната и източната ѝ част. Месеци наред обсъждахме темата на техническо ниво в работни групи. Не разбирам защо още някои страни се въздържат. Но днес очаквам да има принципно споразумение. Окончателните заключения ще останат работа на Малтийското ротационно председателство.

Законодателният пакет предвижда всички бъдещи търговски договори за доставка на поне 40% от общото потребление на газ в дадена държава да бъдат автоматично изпращани за проверка от ЕК в Брюксел. 


Девет месеца след внесените промени в регламента за сигурността на доставките на газ 28-те правителства все още имат разминавания по някои аспекти. Промените са част от стратегията за изграждането на т.нар. "Енергиен съюз".

Според проекта, преди да сключи договор за внос "синьо гориво" с държава извън ЕС – като Русия например, всяка страна-членка на Съюза трябва да го докладва на ЕК и тя да дава съгласие.

Правителствата като цяло са съгласни с повишаването на  прозрачността, но остават неизяснени въпроси – като обхвата на правомощията за предварителен контрол, които да се дадат на Брюксел, и дефиницията за междуправителствени споразумения за доставки, записани в регламента.

Освен това доста енергийни министри искат проверките на Комисията да засягат само вноса на природен газ, но не и други енергийни суровини като петрол или електричество.

Комисията предлага още да се премине от национален към регионален подход при набелязването на мерки за сигурност на доставките. Въвежда се принцип на солидарност между държавите-членки, за да се осигурят доставките за домакинствата и основните социални услуги, като например здравеопазване, в случай че те бъдат засегнати от сериозна криза. Словашкото ротационно председателство ще предложи компромисни текстове, но няма гаранции, че Съветът ще постигне окончателно единство по всички въпроси.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!