НЗОК и БЛС предлагат държавата да заплаща лечението на пациетите с редки заболявания

БЛС настоява ТЕЛК-овете да се финансират от НОИ или от МТСП

| обновено на 22.02.14 в 16:12
Снимка: hr.bl.government.bg

Националната здравна каса и Българският лекарски съюз предлагат държавата да заплаща лечението на пациетите с редки заболявания. За целта трябва да се създаде национален фонд за редките заболявания.

Според бюджета на Здравната каса, тя заплаща 50 на 50 за болнична помощ и за лекарства. Този модел трябва да се промени, заяви подуправителят на Здравната каса доктор Динчо Генев. Председателят на Българския лекарски съюз доктор Цветан Райчинов заяви, че в средата на годината се очертава дефицит от близо 200 милиона лева за болнична помощ. Затова ако държавата започне да заплаща пълната здравна осигуровка за децата, в бюджета на касата ще влязат 160 милиона лева, каза още Цветан Райчинов. Най-острият проблем е с делът на лекарствата, заплащани от Здравната каса за редки заболявания, трансплантирани пациенти, онкологично болни, посочи доктор Маргарита Грозданова от Здравната каса:

Това създава едно голямо напрежение между социалните заболявания и редките заболявания - и по отношение на стойност на пациент, средномесечна стойност, и по отношение на брой.

Здравното министерство трябва да подпомогне създаването на Национален фонд за финансиране на лечението на редките заболявания, които за малък брой пациенти акумулират големи разходи, смятат експертите.

980 000 са хипертониците у нас, за които Касата покрива едва 25% от лечението. За сравнение, за 2013-та година Касата е заплатила 58 милиона лева за лекарства на редки болести на близо 2000 пациента.

Лекарският съюз настоява ТЕЛК-овете да се финансират не от здравната каса, а от Националния осигурителен институт или от Социалното министерство.

Според председателя на БЛС доктор Цветан Райчинов, Здравната каса трябва да финансира само лечебна дейност, а не експертна. Затова ТЕЛК-овете не трябва да се финансират от Касата. Предложението е част от мерките на съсловната организация за законодателни промени в здравеопазването. От Лекарския съюз обявиха, че всички в държавата трябва да плащат потребителска такса при преглед в лечебно заведение. Едни от проблемите са, че никой не внася потребителска такса за освободените категории лица, за които държавата заплаща здравни осигуровки. Това са децата, военнослужещите, служителите в МВР, затворниците и студентите. Държавата трябва да определи кой да заплаща потребителска такса за лицата, които тя осигурява.

Във Велинград продължава дискусията за мерките за законодателни промени в здравеопазването.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53