В цялата страна бе отбелязан Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. В столицата тържествата започнаха с празнично шествие от Националния исторически музей до паметника на светите братя Кирил и Методий.
Училищният химн, познат на всеки българин, огласи пространството пред Националната библиотека, където се събраха за тържествено поднасяне на венци при паметника на светите братя държавни и просветни дейци, министри и ректори, професори и студенти, преподаватели и ученици, труженици на словото и науката и множество българи - народ възроден с трибагреници и цветя в ръце. Началото на всенародното честване се постави с извършването на традиционния водосвет за празника, а освещаването и благопреуспяването в продължаване на кирило-методиевото просветителско дело.
В благопожелателно слово епископ Тихон призова: "Чистете езика си от ненужни и грозни думи. Това е, което обединява всички нас - нашият език, преминал през вековете. Пожелавам на всички дечица да бъдат достойни наследници на тази култура. Бог да ви благослови и да ви дарува с много здраве, успехи и радости".
С академично тържество Софийският университет „Св. Климент Охридски“ също отбеляза 24 май. В приветственото си слово заместник-ректорът на Алма матер проф. Анастас Герджиков отбеляза.
За българския народ образованието и науката винаги са били, са, и ще бъдат приоритет. Доказателство са това е, че преди повече от век и половина, а според някои сведения и още по-отдавна, празникът на равнопастолите Кирил и Методий започва да се отбелязва не в изпълнение на декрети или в търсене на идентичност, а спонтанно, от искрено народно уважение и признание към делото на светите братя. Доказва го равносметката, че от манифестациите, на които ни водеха някога, не остана нито една, но шествието в чест на днешния най-българси празник се запази, каза заместник-ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков.
На най-обичания български ден - единственият толкова голям празник на духовността - Теодора Димова - писател и драматург произнесе слово: "Двамата братя, пред монументалните образи, на които сме застанали и пред които всички оставяме букет с цветя и пред които се молим да ни вдъхнат дух и смирение. За това нека заедно насочим умовете и сърцата си към тях. Толкова мощен е техният дух, че ни се струва, че те виждат и разбират по-добре нас, отколкото ние тях".
На 24 май прозвуча едно от най-любимите стихотворения на всеки българин "Аз съм българче" от Иван Вазов в изпълнение на първокласниците Александра Борисова и Константин Бояджиев.
Тържеството в София завърши с поднасянето на венци и цветя, прозвуча и националният химн на България. Присъстващите държавници и просветни дейци начело с президента Росен Плевнелиев и председателя на Народното събрание Михаил Миков пристъпиха към епископ Тихон за личен поздрав и благословение в делата им.
В Пловдив шествието за Деня на българската просвета и култура и славянската присменост потегли по традиция от Хуманитарната гимназия "Кирил и Методий". Там през 1851 година от Найден Геров е подета инициативата за отбелязването у нас на празника на светите първоучители.
Хиляди пловдивчани апладираха преминаващите по централната пешеходна улица представителни групи от ученици и учители от учебните заведения в града. Сред тях бяха и възпитаници на Духовната семинария, която носи името на светите равноапостоли. Единайсетокласниците Димитър и Георги от Хуманитарната гимназия държаха в ръце иконата на Св. Св. Кирилй и Методий, която предвождаше шествието. "За нас е голяма част да носим иконата на този празник. Кара ни да се чувстваме горди, че сме българи". В празничното шествие се включиха много родители с децата си.
Близо час продължи празничното шествие в Бургас. За първа година то премина по променен маршрут - от входа на Морската градина до края на улица „Александровска“. С масово пеене на химна на Светите братя Кирил и Методий започна празничният концерт на централния площад в града.
Повече от 50 училища и детски градини, двата бургаски университета и всички културни институции в града се включиха в шествието по централните улици "Богориди" и "Александровска". Това е най-значимият български празник, казаха ученици от основно училище "Климент Охридски" и Търговската гимназия. Деца с увреждания, хорови и фолклорни формации дадоха тон на най-масовото пеене на химна на светите братя Кирил и Методий. Концертът на централния площад продължи с изпълнения на бургаския хор "Родна песен".
Във Велико Търново на 24-и май бяха връчени традиционните награди на най-изявен абитуриент и най-добри педагози.
В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..
Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост. В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци. След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..
ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания. Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..
Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..
В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.