Белодробният и онкологичният диспансер в Стара Загора са на ръба на оцеляването

Снимка: БГНЕС

С 5,4 млн. лева са намалени средствата за здравеопазване в Стара Загора. Срещу това реагираха всички лечебни заведения в района. Заплашени за оцеляването си са "Комплексният онкологичен център – Стара Загора“ и "Болницата за активно лечение на белодробни болести ".

За затрудненията пред лечебните заведения след намаляването на финансирането разказаха управителите на онкологичния диспансер д-р Петър Чилингиров и на белодробния диспансер - д-р Любомир Любенов:

Сумата за дейност и лекарствени продукти е намалена с около 2 млн. лева, сравнявайки с 2014-а година. Най-голямо е намалението на сумата за лекарствени продукти - с около 21%, а за дейността – с 6-6,5%. Имаме задължението в рамките на един месец да платим лекарствата на доставчиците, а Касата ни плаща след 3-4 месеца. Имаме неразплатени лекарствени продукти за надлимитна дейност от месец февруари в размер на 150 хил. лева. За месец март не сме получили стотинка нито за лекарства, нито за дейност. Засега не връщаме пациенти.

В Стара Загора винаги е имало по-голяма заболеваемост от онкологични заболявания. През 2012-а година около 19 хил. души бяха диспансеризирани, а сега вече стават над 20 хиляди. Във всяко трето семейство в България има по един онкологично болен човек. Това заяви за "Хоризонт“ в предаването "12+3“ д-р Чилингиров.

Според д-р Любенов с намаляването на финансирането на болницата се предизвестява фалитът ѝ:

Ние се финансираме от Министерството на здравеопазването и от Здравната каса. Много се намали субсидията за туберкулозно болни. Плаща се по 30 лева на ден, което е крайно недостатъчно. Болният идва със съпътстващи заболявания, често в краен стадий. По наши изчисления са необходими 4,5 пъти повече средства. От началото на годината ние не сме получили субсидия от Министерството по отношение на туберкулозата. Около 75 хил. на година ще получаваме по-малко от Здравната каса. Може би след 2 месеца ще почувстваме огромни финансови затруднения. Лист на чакащите не може да има при нас.

Лекарят коментира, че за някои болници се дават повече пари, за сметка на други:

Лечебни заведения, които са подобни по численост като нас, са в общините Хасково, Русе, Бургас и Враца. Касата обаче е определила до 2,5 пъти по-големи лимити. В областта на Стара Загора е имало съсредоточаване на вредни производства за белите дробове на хората и затова има по-голяма белодробна заболеваемост. В Стара Загора има лобиране за частните болници, за сметка на другите общински болници от страна на Регионалната здравна каса.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53