Трансплантирани в чужбина българи се връщат без медицинска документация

| обновено на 26.01.16 в 18:22
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пациенти, трансплантирани в Турция, се връщат в страната ни без никаква медицинска документация. Подобни случаи стават все по-чести, съобщи проф. Емил Паскалев, началник на клиниката по нефролоия и трансплантация към Александровска болница.
Липсата на медицински данни може да застраши живота на тези пациенти, тъй като пряко влияе върху лечението им.

От Агенцията по трансплантация съобщиха за "Хоризонт", че ще инициират закоодателни промени в тази връзка.

1059 българи чакат за трансплантация на орган, 963 от тях - за бъбрек, сочи регистърът на ИАТ. Българската система за донорство в последните две години се развива бързо, но все пак темпът не е достатъчен, за да даде шанс дори на половината нуждаещи се от нов орган. Хората с присаден бъбрек у нас например са около 550, а би трябвало да са най-малко два пъти повече, смята началникът на клиниката по нефрология и трансплантация в Александровска болница проф. Емил Паскалев:

Отначало пациентите правеха трансплантации в 1-2 големи болници, които съвсем легално даваха информация. Сега се прави в много повече болници. Някои болници не си пишат на епикризите и името отгоре! Не знаем дали донорът е мъж или жена, дали е на 20 или 120 години. Това може да доведе до смърт на самия пациент.

В клиниката в Александровска болница се следят множество случаи на пациенти, чиито трансплантации биха били невъзможни в България. Не, защото лекарите не могат да ги направят, а защото законът ги забранява. Такъв е например случаят на Екатерина Конарова, която дарява бъбрек на дъщеря си Галя. Двете са с несъвместими кръвни групи и българският закон не позволява майката да стане донор на дъщеря си, въпреки че медицински е възможно. Трансплантацията изисква по-специални процедури заради различните кръвни групи, и е осъществена в Тулуза, Франция:

Всички изследвания ги направихме тук в София, след това заминахме с дъщеря ни във Франция. Няколко пъти се правеха изследвания, и на нея преди трансплатацията и направиха 9 плазмаферези и след самата трансплатация направиха още 7 евентуално да се застраховат да не би бъбрекът да се отхвърли.

Засега нямаме юридически механизъм, да задължим турските болници да издават качествена медицинска документация, коментира директорът на ИАТ д-р Мариана Симеонова:

Много неща искаме, но нямаме право, по Закон, да ги искаме. Може би има вариант самата болница да има право, като лечебно заведение, да изисква тези неща.

Агенцията е подготвила пакет предложения законодателни промени, които могат да станат факт до средата на годината. Сред тях са както легализирането на кръстосаното донорство у нас, така и затягането на изискванията към документите, с които трансплантираните в чужбина постъпват в българска болница за проследяване.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53