МОН: ЕК налага на България финансова корекция заради проблемите с ОП "Наука и образование"

| обновено на 13.02.17 в 11:51
Снимка: БГНЕС

Европейската комисия ще наложи на България финансова корекция заради проблемите, установени при одита на Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Това съобщиха от Министерството на образованието и науката, като се позоваха на писмо от Комисията. Точният размер на корекцията ще бъде определен след преговори с Брюксел.

Санкцията не застрашава плащанията по вече започнатите проекти, включително на европейските стипендии за студенти. От Министерството уточняват, че ще я покрият от своя бюджет. 

Заместник-министърът на образованието Ваня Стойнева съобщи, че 180 милиона лева е стойността на проектите, за които предварителният одит на Еврокомисията е установил нарушения. 

При бързо отстраняване на проблемите няма да бъде засегнато изпълнението на бъдещи проекти по програмата. Такива са проектите за изграждане на научни центрове, които се очаква да бъдат подадени до края на февруари.

Основният проблем е свързан с липсата на ясно разделени организационни и контролни функции между звеното, което отпуска средствата по програмата, звената, които получават пари и това, което проверява изпълнението, посочи служебният министър на образованието Николай Денков.

Той допълни, че в периода от 5 юли до 24 октомври миналата година Меглена Кунева е съвместявала функциите на министър на образованието и ръководител на Управляващия орган на програмата и това е основният посочен от еврокомисията проблем.

В предупредителното писмо на Европейската комисия се посочват проблеми, заради които се спират междинните плащания, каза министърът на образованието Николай Денков:

С други думи, ако България поиска да бъдат изплатени средства, които са изразходвани по оперативната програма, за момента Европейската комисия няма да ги възстанови, но ако ние отстраним проблемите в сравнително кратък срок, то тогава тези заявени плащания ще бъдат извършени. Докладът се отнася за начина, по който МОН управлява дейностите по програмата вътре в министерството.

Екипът на министър Николай Денков предлага четири варианта за разделение на функциите в министерството по програмата. 
За управляващия орган - Главна дирекция "Структурни фондове и международни образователни програми" да отговаря отделен заместник-министър. Ръководството на звената, които изпълняват проекти в министерството може или да се делегира на другите заместник-министри, или да се създаде отделно звено за изпълнение на проектите. Управляващият орган на програмата би могъл да стане изпълнителна агенция в рамките на министерството, директно подчинена на министъра на образованието или на заместник-министър. Не се изключва и възможността управлението на програмата да излезе от структурата на министерството и да се поеме от независима агенция, пряко подчинена на министър-председателя. Това, според министъра на образованието Николай Денков обаче би означавало сериозно забавяне на много проекти и при възможност трябва да се избегне.

Вицепремиерът по европейските фондове Малина Крумова каза, че бившият просветен министър Меглена Кунева е предупреждавана нееднократно, устно и писмено, за възможните рискове при работата й по програмата.

Още по темата може да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53