Атентатът в Санкт Петербург е провокиран от ролята на Русия в борбата с тероризма, а не от вътрешнополитически процеси. Това заяви в интервю за "Хоризонт" и "12+3" руският политолог Николай Миронов, който ръководи Центъра за икономически и политически реформи в Москва. Той потвърждава основната версия, че зад взрива в метрото стои международна терористична организация и извършителят е руски гражданин, роден в Киргизстан, последовател на ислямския радикализъм.
Според Миронов е необходим по-строг контрол на миграцията, както и дългосрочни мерки за интеграция, каквито не се предприемат достатъчно от руските власти.
Последната версия от тази сутрин сочи, че става дума за атентатор-самоубиец. Възможно е да е имал съучастници, но са намерени останките само на един човек. В операцията се включиха и спецчастите на Киргизия, тъй като вероятно става дума за боец от Киргизия. При това той не е бил мигрант, а е имал руско гражданство, живял е в страната ни и въпреки това е извършил този терористичен акт. В момента се води следствие и това ще бъде изяснено. Ще бъде направена ДНК експертиза и ще бъдат търсени поръчителите и накъде водят следите в Киргизия. Все още не са известни мотивите, може да се предположи, че най-вероятно става дума за ислямски радикализъм, но нито една терористична организация досега не е поела отговорност, организаторите и мотивите остават неизвестни.
Запитан дали терористичният акт е продиктуван от вътрешнополитическите процеси в страната, или е заради ролята на Русия на международната сцена, Миронов отговори:
За мен водеща е международната версия. Не е оправдано да мислим за вътрешнополитически причини, особено като се отчита фактът, че смятаният за извършител е боец от Киргизия. Нашите вътрешнополитически терористични атаки от края 90-те и началото на 2000 година имаха корени от Кавказките републики, а в този случай става дума за Средна Азия. Трябва да се обърне внимание на факта, че мъжът от дълго време е живеел в Русия и има руско гражданство. Най-вероятно с него са работили международни групировки, може да е бил част от съществуваща тук мрежа, а за поддържането на такива мрежи, отдалечени от Средноазиатските републики и от Близкия изток, са необходими много средства, инфраструктура и връзки, сериозно финансиране.
Изборът на терористите да ударят Санкт Петербург, сърцето на Русия, е, че точно в този момент руският президент Путин е бил в града, смята Миронов.
Непосредствена причина бе, че там в този момент се намираше президентът Владимир Путин, който участваше във форум на Общоруския народен фронт, организация, която Путин активизира, когато наближат предизборни кампании. През 2018 година предстоят президентски избори и затова вече се задействат механизмите на Народния фронт като структура, която осъществява връзката на населението с президента. Това е организация, която има популистки характер, и събитието трябваше да даде мек старт на предизборната кампания със силно медийно покритие. Всички погледи на цяла Русия бяха приковани към телевизорите, и докато вървеше изказването на Путин, тръгна извънредната лента с информацията за атентата. Това осигури огромна аудитория на терористичния акт, моментално разпространение на информацията. При това взривът се случи в близост до форума, на който е президентът, това означава, че има проблем със сигурността – както за властта, така и за населението. Още един момент за всяване на страх. Досега от атентати се страхуваха само в Москва, сега вече и в Санкт Петербург, а целта е никой да не се чувства в безопасност.
Какъв ще бъде ефектът от терористичния акт върху обществения живот и водената от Русия политика, Миронов направи следните прогнози:
Ще се стигне до засилване на мерките за сигурност, но не вярвам, че това ще провокира сериозни последствия за ограничаване на свободата. Всички мерки, продиктувани от борбата с тероризма, включително и законодателни промени, вече са предприети. Допускам, че може да се стигне до ограничения на някои свободи в интернет, тъй като много от протестните дейности в Русия съществуват и се координират в интернет, една среда, в която се подхранват протестните движения. Терористичният акт може да провокира такива мерки, макар че за това се говори отдавна. Би било жалко. Службите за сигурност и без това имат много правомощия, но както стана ясно, и това не помага за предотвратяването на тероризма, атаки се случват в цяла Европа. Това е зло, което не може да бъде напълно предотвратено, според мен би било грешно това да бъде използвано за повод за ограничаване на свободата.
Цялото интервю на Валерия Николова с Николай Миронов можете да чуете в звуковия файл.
В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..
Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост. В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци. След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..
ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания. Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..
Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..
В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.