За църквата Велики петък, известен още като Разпети, е най-тъжният ден в годината.
Исус Христос е погребан в каменен гроб, изкопан в скала. В храмовете се извършва опелото му и се припомнят Христовите страдания, смъртта и погребението му.
Разпети петък, от гледна точка на църковната традиция, е ден на строг пост. Постът, още от дълбока древност, е израз на скръб, каза в „Преди всички“ отец д-р Сава Кокудев, преподавател в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и ефимерий на академичния параклис:
Всичко, което ние правим в църквата, не е някаква театрализация. За да разберем Велики петък, трябва да знаем, че след него винаги следва Възкресението, иначе ние оставаме заключени в тази тъга, за която говорим. Само с едни стих успява богослужението да ни каже същината на този празник:
„Днес виси на дърво този, който над водите възвиси земята,
С трънен венец се увенчава Царят на Ангелите.
В лъжлива багреница се облича този, който с облаци покрива небето.
Плесница приема този, който в Йордан от грях освободи Адама,
С гвоздеи се приковава женихът църковен ,
С копие се пробожда Синът на Дева Мария.
Покланяме се Христе на твоите страдания / 3
Покажи ни и Твоето славно Възкресение!“
В средата на църквата се издига разпятието на Исус Христос, а в края на вечерното богослужение плащеницата се поставя върху светия престол в олтара. Това е платът, с който е било завито мъртвото тяло на Христос след свалянето му от кръста.
През целия ден вярващите ходят на църква. Днес през целия ден в някои храмове се раздава здравец, който се е превърнал в символ на Възкресението, минава се под масата, върху която е положена плащеницата на Разпети петък. Това действие е едно символично поклонение пред Христос , защото масата изобразява Божи гроб, поясни отец Кокудев и допълни, че за много хора минаването под масата е просто за здраве, но това е така, защото същността не се познава, смята той:
Ритуалите са някаква форма на магическо мислене, т.е това е непознаване на същинския механизъм. Например – минаване под масата, което ще ни донесе здраве и късмет – това е чиста форма на магическо мислене. Ако някой обаче обясни на хората, че това е символично поклонение пред Христос, т.е това е един символ, който ни води, той е прицелен в личността на Христос – тогава идеята, с която се извършва това действие, е съвсем друга.
За тези, които не вярват този ден е една врата, каза отец Кокудев и допълни:
Това е една възможност, защото разпънатия на кръста Христос сякаш е прострял ръцете си, за да прегърне целия свят. Това е най-радикалното свидетелство на любовта – кръстът.
В звуковите файлове можете да чуете репортаж на кореспондента на БНР във Враца – Ива Антонова и интервю на Таня Величкова с отец Сава КокудевВ Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..
Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост. В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци. След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..
ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания. Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..
Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..
В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.