Отбелязваме годишнината от гибелта на Никола Вапцаров

| обновено на 23.07.17 в 12:22

Политици, журналисти и граждани отбелязаха 75-ата годишнина от гибелта на Никола Вапцаров и неговите съратници - Антон Иванов, Антон Попов, Атанас Романов, Георги Минчев и Петър Богданов.

Като антифашист Вапцаров е сътрудничил на нелегалната тогава Комунистическа партия. Осъден е за организиране на подривна дейност по Закона за защита на държавата и е разстрелян в Гарнизонното стрелбище в София на 23-и юли 1942 г.

Нито една човешка смърт не е навременна, още по-малко тази на Вапцаров, каза вицепрезидентът Илияна Йотова на поклонението днес:

Страшна, грозна, неразбираема - смърт, за която и до ден днешен се чудим кому пречеше един от най-големите идеалисти и хуманисти на 20-ти век. Един човек, който в една малка книжка, помните ли? Всеки от нас е започвал в училище с нея, с едни коминчета нарисувани. Казваше с възможно най-простите думички истината за един човешки живот. Един човек, който заплати с живота си за идеалите, в които вярваше и в същото време ние, българите, направихме опит да заличим неговите "Моторни песни". Направихме опит да не ги предадем на децата си и всички ние имаме съвестта и разума да се преборим с това. Вапцаров е различен. Той говореше просто. Казваше възможно най-кратките изречения, но говореше за историята и за ценностите не само на един народ, а на човечеството.

В памет на Вапцаров бяха изпълнени негови стихове.

Пред паметника в Банско, родния град на поета, бяха поднесени венци в знак на признателност пред таланта и идеала на Никола Вапцаров. Негови стихове изпълниха рецитатори от няколко поколения. 

През целия ден къщата-музей на  поета, получил посмъртно Световната награда за мир, ще бъде отворена с вход свободен за всички посетители и почитатели на неговата човешка и дълбоко вълнуваща поезия. В кинозалата ще се прожектират филми,  свързани с живота на Вапцаров, неговото семейство и историята на Банско.

Музеят  е открит през  1952 година, а  майката на поета Елена Вапцарова е  изнасяла първите беседи за сина си, мечтите му и най-значимите моменти от неговия живот.

Паметникът на Никола Вапцаров е открит 14 години след разстрела му през 1942 година и е дело на скулпторите Иван Блажев и Илия Илиев и архитекта Иван Лазаров. 

Близо 5 милиона са посетителите на музея от неговото откриване до днес. Единствената му стихосбирка „ Моторни песни“ е преведена на 90 езика.

В Благоевград  75-та годишнина от разстрела на Никола Вапцаров ще бъде отбелязана пред  барелефа му. Той се намира на входа на театъра, носещ името на поета.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53