ЛЕО: Системата за акредитация на висшите училища трябва да бъде променена

Милена Дамянова: Винаги съм приветствала участието на студентите в управлението на висшите училища

Снимка: Сдружение ЛЕО

Преди около 2 месеца трима младежи от Университета за национално и световно стопанство (УНСС) представиха свои предложения за промени в системата на висшето образование. Повече участие на студентите в университетските решения, нов начин на акредитация на висшите училища и законово регламентиране на правата и задължение на студентите.

Органът, който извършва акредитацията на висшите училища, самата негова структура предполага некачествена оценка и необективно оценяване на университетите. Това посочиха в интервю за предаването "Хоризонт до обед" създателите на сдружение "Лидери за европейско образование" (ЛЕО) Мартин Пенчев, Марин Дандаров и Кезим Медев поясниха:

Отделно самите критерии, по които се оценяват университетите, според нас са неправилни. Те дават една погрешна преценка за това какво се случва наистина в университетите. Самите критерии, по които се оценява, невинаги са толкова обективни. За различните специалности понякога те дори са неприложими. В момента акредитацията за Медицинския университет или за който и да било юридически факултет са с едни и същи критерии. Според нас не трябва да е така. В Холандия системата също е по десетобалната система, пак имат програмна и институционална акредитация на университетите, но оценка над осем няма, а в България няма оценка под осем. Отделно е това, че преподаватели от два университета на разменни начала ходят и си пишат оценките. Като цяло много практики трябваше да се спрат.

Предложенията и идеите на студентите са чудесни, поне от това, което виждам в медиите, защото те към момента не са постъпили в комисията официално, за да ги коментираме, така че следим единствено и само публикациите. Това поясни пред "Хоризонт" председателят на парламентарната комисия по образование Милена Дамянова


Милена Дамянова

Аз винаги съм приветствала участието на студентите в управлението на висшите училища, независимо дали това трябва да бъде в специалните органи. Мнението на студентските съвети се отчита. Знаете, че миналата година направихме поправки в Закона за висшето образование, с които се постарахме наистина представителството да бъде по-голямо, да има прозрачност в работата на студентските съвети. Това са критики, които имаше към националното представителство през последните години.

Цялото интервю с Мартин Пенчев, Марин Дандаров, Кезим Медев и Милена Дамянова можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53