Толерантността във великотърновския квартал „Света гора“, запазена през годините, не успя да удържи на политическите страсти в предизборната кампания, а песимизмът е обхванал младите, от които се очаква да са и най-активни.
Къде отидоха гласовете на интелектуалците и на българските турци в квартала около Великотърновския университет, защо гласуваха на инат и с какви надежди?
Квартал „Света гора“ е в подножието на едноименния хълм, който по времето на Второто българско царство е бил духовното и книжовно средище на средновековен Търновград. Днес тук е Великотърновският университет, а районът е популярен като турската махала в града. Избирателите гласуват в две секции, които са в едно общо помещение в пенсионерския клуб. В двете секции гласуват както десетки университетски преподаватели, така и дисциплинираният електорат на ДПС и инертните в предпочитанията си избиратели от квартала.
На балотажа на президентските избори малцина избиратели отидоха до машините в трета и четвърта секция в квартал „Света гора“. Един от тях беше инженер Георги Додунеков:
„Президентът е олицетворение на нацията, задължително трябва да се гласува. От новия президент очаквам много сериозна работа за благото на държавата при много добро взаимодействие президент – правителство. В последно време този квартал се промени много – обезлюдяване. Много от преподавателите не живеят тук. Нови хора има. Обезлюдяване и от другата малцинствена група. Много е различно отпреди пет години или десет. Но тя, и държавата ни е променена много – проблем, национален, не само на квартала“.
Квартал „Света гора“ е великотърновският бастион на ДПС. Но на балотажа привържениците на партията не бяха много активни. По традиция на избори пред трета и четвърта секция има тълпи от избиратели, а често джипове със запомнящи се номера карат групи от гласоподаватели. Тази тенденция не се случи на втория тур. Въпреки слабата активност в квартала около Великотърновския университет много от гласовете на симпатизантите на ДПС отидоха за кандидатпрезидентската двойка Анастас Гержиков - Невяна Митева:
„Това, което направи г-н Радев не е нормално. Как може да попита председателя на ДПС Мустафа Карадайъ „Коя е вашата майка родина?“. Това за мен не е президент, този човек просто иска да раздели България на нации. Дойдох да гласувам директно казвам за г-н Герджиков. Не го правя като привърженик на ДПС, това го правя, че ние не сме националисти – поради тази причина. Нямаше стимули за гласуване на балотажа. Хората са доста разумни и те могат да преценят какво да направят със своя си вот. Няма да кажа как се казвам. Пътувам постоянно в чужбина, поради причината, че нямаме държава и нямаме правителство. Не мога да си намеря точната работа в България, заради нашите управляващи“.
На балотажа избирателите си имаха различни причини да гласуват. Някои го направиха на инат, а други по съвест, трети - с очакване за промяна:
„Нищо не зависи от президента, ако сме президентска република, аз съм за това нещо, това вече е друг въпрос, примерно Путин, както в Щатите – това друго нещо казва. Въпреки всичко, казвам си – хайде, реших, ще дойде ще подкрепя, защото си имам кандидат, който ще подкрепя. Колебах се, но така и така съм дошъл, викам си – ще ударя един вот, не тука да ми се злобеят, да приказват на контра. Един-два месеца само едни и същи простотии слушам“.
„Важно ми е да гласувам по съвест. Трябва да има държавен глава, все пак. Трябва да е такъв, какъвто е Румен Радев. Да продължава външната политика такава, каквато води до сега, да бъде обединител на нацията, това е“.
„Искам да имам причини да остана тука. Президентът не е управляващ, няма какво да направи. Най-много може да допринесе с разговорите за правителство. Гласувам за Румен Радев, не като Герджиков, поставен задкулисно, едва ли не“.
„Стига глупости защо гласувам. Защото България е в критична ситуация и последен шанс нещо да се промени, иначе загиваме – затова“.
Надеждата си е загубил Димчо Димитров, който на балотажа беше секретар на трета секция в квартала, съграден в подножието на Търновската книжовна школа:
„Аз не виждам нищо хубаво, което може да се случи. Няма никакви надежди. Пак ще видим старите муцуни, уж избираме нови, те колко са нови… Най-вероятно още дълго ще ровим дъното. Две промени за мене трябват. Първо да се забрани да гласуват неграмотни хора. Да могат да гласуват хора даже не с основно, а задължително минимум средно образование да имат. Другото – хора, които нямат постоянен адрес в България също, според мен, не трябва да гласуват. Не може хора, които не са в държавата да решават моето бъдеще. Видяхме всички как идваха автобусите от Турция, хора, които не знаят една думичка на български, решават моето бъдеще. На хората тук пък в същото време им е писнало, не гласуват и видяхме какви бяха резултатите. Не мога да кажа, че съм песимист, по-скоро съм реалист“.
На първи тур на президентските избори в трета секция в квартал „Света гора“ с първи резултат беше Мустафа Карадайъ, втори - Румен Радев, трети Анастас Герджиков. В четвърта секция с най-висок резултат на 14 ноември беше Радев, следван от Герджиков, а след тях беше Карадайъ.
На балотажа избирателната активност в трета секция беше двойно по-ниска, а победител е двойката Анастас Герджиков - Невяна Митева с 47 гласа, което е 54% от гласувалите. В четвърта секция на втория тур избирателите бяха почти същия брой като на първия, а предпочетената двойка е Румен Радев - Илияна Йотова с 99 гласа или 60%.
Приключи изборният ден в Сливенска област. Няма изборни секции, в които гласуването да продължава над обявения краен час – 20.00 часа. Първите изборни книжа и протоколи се вече са обработени. СИК-вете предават документите си в спортна зала „Васил Левски“ в Сливен. Изборният ден приключи с пет развалени изборни машини в областта, съобщи говорителят..
При нашите условия и обстоятелства, след толкова избори за последните години и почти еднаквия резултат – фрагментиран български парламент, може би трябва да се провежда балотаж с партиите, минали 4-процентния праг за Народно събрание, за да може победителят да управлява спокойно. Това предложение изложи пред БНР-Радио София коментаторът..
До края на деня всички 31 Районни избирателни комисии трябва да предадат в ЦИК протоколите от гласуването в неделя за повторна проверка. След отстраняване на така наречените несъответствия ЦИК ще обяви в сряда окончателните резултатите от вота за българските представители в Европейският парламент - като проценти и разпределени мандати, а в четвъртък и..
Седем политически партии и коалиции ще влязат в 50-ото Народно събрание, показват междинни данни на Централната избирателна комисия при обработени 97,03% от секционните избирателни протоколи. Това са ГЕРБ-СДС, ДПС, ПП-ДБ, "Възраждане", "БСП за България", ИТН и ПП "Величие". Коалицията ГЕРБ-СДС е първа политическа сила в проведените..
Христо Иванов съобщи на брифинг днес, че подава оставка като лидер на "Да, България": "Считаме, че този резултат за партиите от нашата коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България" изисква сам по себе си поемането на лидерска отговорност, поради което аз си подадох оставката и колегите подкрепиха това решение". При обработени..
6 места ще има България в политическата група на Европейската народна партия в Европарламента, сочи оповестеният екзитпол за страната ни. По всяка вероятност 5 от тях ще са на ГЕРБ-СДС и 1 на ДБ. Веднага след това идват евродепутатите ни в "Обнови Европа" - 5 на брой, от които 3-ма от ДПС и 2-ма от ПП. Двама български евродепутати ще..
Изборният ден на сънародниците ни в Неапол върви спокойно. Още с отварянето на секцията е имало желаещи да гласуват . " В момента работим на пълни обороти " - каза за Радио България Мая Падешка. Тя е член на секционната избирателна комисия, която се намира в сградата на Българското консулство в Неапол. "Има хора, които..
Когато машините бяха нещо ново в изборния ден, много хора от любопитство пробваха. Днес обаче 90 на сто гласуват с бюлетини. Това съобщи пред БНР-Радио София Ралица Костова – председател на 26-а СИК в 15-о средно училище в столичния квартал "Надежда 2".“ Изборите там текат нормално, без проблеми. До 10 часа са гласували около 50 души -..
Очакваната избирателна активност на изборите на 9 юни е 40,2% и е съизмерима с предишните избори за Народно събрание. В сравнение с началото на предизборната кампания няма драстично разместване на партиите като възможност да участват в българския парламент и като численост на своите представители. Това показват електоралните нагласи според..
За какво да внимаваме в изборния ден - схеми, измами, сигнали, машини, проблемни секции и райони? Къде са проблемите в избирателните секции? Подробности разказа Марио Русинов от Обединение за честни избори . "Има много богата палитра от различни видове изборни нарушения и измами . Това, което бих препоръчал да следите най-вече са следните..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.