"Предизборната кампания беше доста вяла, без нови послания, особено такива, които пряко да адресират младите хора. Не видяхме и някакъв алтернативен разказ, който да мотивира някакви периферни части от твърдите ядра на партиите да излязат и да гласуват. Считам, че младите хора са такъв тип периферия, която партиите са длъжни да се стремят да привлекат като свои избиратели. Не съм сигурен, че успяха".
Това коментира пред БНР Ивайло Илиев от Студентския клуб на политолога.
Той цитира данни от последните социологически проучвания, според които около 15% са колебаещите се избиратели. Надявам се да не поставяме нов антирекорд по ниска избирателна активност, каза Илиев.
Цветан Герасимов, който също е от Студентския клуб на политолога, подчерта, че хората, които до последно се колебаят за кого да гласуват, ще зачеркнат "Не подкрепям никого" или ще гласуват инстинктивно и емоционално.
"Щом до неделя нямаш избор, вотът става много по-труден. Факт е, че младите хора не гласуват толкова, защото политиците не говорят на тях. Младите хора са емоционална група от обществото, която не е този твърд електорат, не са толкова харизматични за политиците и са много трудни за улавяне с теми".
Забелязва се тенденция за повече говорене за младежки политики, но все още има грешно разбиране за младежи, смята той.
Според тях българинът днес ще гласува с хладилника:
"Това е основната грижа на хората, те са притеснени за своето пребиваване на ежедневно-битово ниво".
Цветан Герасимов отбеляза, че се забелязва желание за правителство при повечето партии. 6 и 7 избори биха били катастрофални, смята той и добави мнението си, че този път правителство ще има.
Всички искат правителство, но никой не иска да загуби местния вот, подчерта от своя страна Ивайло Илиев. Според него блокажът, който настъпи в държавата, е заради залога на местния вот, защото който участва във властта ще носи негативи за местните избори.
Герасимов вижда идеята за президентска република като възможност в предизборната кампания. Според него България върви към консенсусно управление:
"Моделът се променя. Трябва да се търсят широки и свръхшироки коалиции".
Според Илиев трябва да се помисли за институт на служебния кабинет.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Централната избирателна комисия обяви поименния състав на избраните народните представители по изборни райони , след като прие заявленията на кандидатите от две листи за предпочитания изборен район. Решението предстои да се обнародва в Държавен вестник. С друго решение ЦИК прие заявлението на избрания за депутат Светослав Трифонов да бъде..
ЦИК взе решение, с което прие заявлението на избрания за депутат Станислав Трифонов да бъде заличен от списъка с депутатите в 49-ото народно събрание. Трифонов от "Има такъв народ" беше избран в две листи в Благоевградския и Старозагорския район. Решението беше прието с 12 гласа "за", против него се обяви Цветозар Томов.
Четиримата народни представители от ямболския избирателен район са същите като в предходния парламент. Депутати излъчват коалициите ГЕРБ- СДС, "Продължаваме промяната – Демократична България", БСП и "Възраждане". В 49-ото народно събрание от Ямболския избирателен район влизат Димитър Иванов (ГЕРБ – СДС), Мирослав Иванов ("Продължаваме промяната..
В област Ловеч четирите мандата за народни представители в 49-ия парламент са разпределени между четири партии и коалиции. За първи път "Възраждане" ще имат свои депутат от 11-и Многомандатен избирателен район. Организационният секретар и член на Националния съвет на партията Николай Дренчев ще е представителят на "Възраждане" в Народното събрание..
ДПС отново e с двама депутати в Смолянско, другите двама са от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. В 49-ото Народно събрание влизат досегашните народни представители от Смолян. Решението на Централната избирателна комисия разкри за кого е четвъртият мандат за народен представител от 22-ри МИР. С него за втори път депутат става инж. Анджей Джандев, който..
Късно снощи ЦИК обяви разпределението на мандатите в 49-то Народно събрание. Победителите на изборите ГЕРБ – СДС получават 69 мандата, втората политическа сила ПП – ДБ – 64, ПП „Възраждане“ – 37. Четвъртата парламентарна група ще бъде на ДПС с 36 депутати, БСП ще има 23-ма народни представители, а ИТН – 11. ПП – ДБ ще имат 4-ма народни..
" Очевидно отиваме на избори . Очевидно партиите ще трябва да поемат отговорността за това България да бъде оставена поне още 4 месеца в безвремие. Дано това да няма изключително тежки последици. Моята прогноза е, че най-нещастният народ в света – българският, е в състояние, под формата на протест, да направи избор, много скъп избор, който..
"Всички партии в коалицията, след решения на националните им органи, са взели решение, че коалицията няма да подкрепи правителство с мандат или участие на политическа партия ГЕРБ". Това заяви Асен Василев от ПП на брифинг на коалицията. От формацията са започнали и своя анализ на резултатите "В тази кампания ние обиколихме над 1000 населени..
Трима депутати от Стара Загора ще има ГЕРБ - СДС в бъдещия парламент. Това става ясно от окончателното решение на ЦИК за разпределението на мандатите. По двама влизат от „Продължаваме промяната-Демократична България“, "Възраждане" и ДПС - двама. По един депутат ще имат БСП и „Има такъв народ“. Избор в кой район ще останат депутати..
"Стратегически и двете политически сили - ПП и ДБ, се насочват към стабилизиране на коалицията след неуспеха, измервайки го през перспективата на първоначалните очаквания. Ще има видима консолидация в коалицията и тя ще излезе с общо послание , което предварително Кирил Петков и Асен Василев предпоставиха, за да затворят врата, докато е време..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.