АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев.
Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация.
"АПС е първа политическа сила извън страната. Сумарно вотът за двете формации е близък до това, което наблюдавахме в средата на годината, но е малко над него. Кметове, преставители на местната власт, местни лидери на общности най-вероятно са оказали влияние върху този ръст. Важният въпрос е как тези две формации ще се държат след изборите. Дали ще влязат в ролята на конструктивни партньори, или ще бъдат поставени в тази на "онези, до които не трябва да се доближаваме".
Стефан Георгиев посочи, че е важно и какво парламентарно поведение ще имат МЕЧ и "Величие", ако и двете формации прескочат бариерата от 4%.
"Ако и "Величие" са вътре, имаме хипотеза, при която НС ще бъде съставено от девет формации. Съставянето на правителство с толкова фрагментиран парламент е много сложна задача.
Ще видим също дали при двете ще има консолидирани парламентарни групи, или такива, които съществуват под риск да бъдат разцепени".
Социологът посочи, че като цяло партиите, които от няколко години са на терен, стабилизират своя резултат.Заедно с лекия ръст на хората, отишли до урните, обаче се забелязва и ръст на вота "Не подкрепям никого" в цялата страна.
"Той вече се установи като системна практика".
Тези, които не отиват до урните, не намират предложение, което да отговаря на техния интерес, обясни още социологът.
"Мнозинството от българските граждани казват "Не искаме да легитимираме". Отказът от гласуване преминава през отказ от легитимиране на тази формула на управление.
На тези избори имаше почти 30 участници, от които гражданите можеха да избират, но въпросът е какво предлагат. Ако се вгледаме в есенцията, в съдържанието, при положение, че имат политическа платформа, общо взето се разказва едно и също. Българските граждани са поставени в ситуация да избират между много сходни постановки. Има сериозна криза. Нещо, което българският политически елит не успява да засече"
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Темите на деня" социологът Милена Якимова изразява тревога, че политическата атмосфера е станала твърде поляризирана и радикализирана. Тя отбелязва, че има фигури в политиката и медийното пространство, които съзнателно пренебрегват истината и се утвърждават чрез демонстративно пренебрежение към нея. Тя дава пример за този модел в..
Коалицията с 8 партии ще е по-лесна и възможна, отколкото с 9. Ако се сформира правителство , то със сигурност ще бъде лидирано от ГЕРБ и няма да е устойчиво и трайно. Ще бъде по подобие на сглобката и няма да произведе адекватни и важни решения за България Това коментира пред БНР-Радио София политологът Слави Василев . Уважението..
Политическите антагонизми приключиха с обявяване на резултатите. Видяхме разделенията. Време е да си дадем равносметка, да преустановим политическото героизиране и сочене на врага и да се види как може да се работи за правителство. Конструирането на мнозинството не е само математика . Това коментира пред БНР-Радио София..
България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ. Протоколите от вота отиват в ЦИК за повторна проверка Окончателно: 8 партии влизат 51-вото НС при 100% обработени протоколи "Не знам..
Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и подчерта, че..
Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..
Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..
Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили. Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама. Диана Дамянова: Ако..
ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..
Сравнително повишената избирателна активност се дължи на факта, че нямаше голяма кампания и хората не успяха много да се ядосат . Това мнение изрази пред БНР Диана Дамянова, комуникационен експерт. Има нарастване не само "в дъното" , където се намират МЕЧ и "Величие", но и при водещите партии, отчита тя. Първан Симеонов:..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.