Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови изследвания доказват: парацетамолът е неефикасен при лечение на лумбаго и остеоартрит

Лекарственото средство парацетамол не е ефикасно при лечение на лумбаго и остеоартрит, въпреки че се препоръчва при тези заболявания. Това показват резултатите от проучване на учени от Университета в Сидни, публикувани в списание „Бритиш медикъл джърнъл“. 13 клинични изпитвания, в които са участвали повече от 5 хиляди пациенти, са установили, че парацетамолът не намалява болката при лумбаго и остеоартрит и не подобрява качеството на живот на пациентите с подобни заболявания. По-лошото е, предупреждават австралийските учени, че системният прием на лекарството увеличава риска от увреждане на черния дроб.

Изследователят Густаво Мачадо, участвал в изследването, посочва пред Би Би Си:

Парацетамолът е най-масовото лекарство, продавано без рецепта в аптеките за лечение на мускулно-скелетни заболявания, затова е важно да преразгледаме препоръките за неговата употреба в светлината на новите доказателства. Нашите изследвания показват, че употребата на парацетамол при лумбаго и остеоартрит е свързана с по-висок риск от токсично увреждане на черния дроб при пациентите. При приемащите лекарството пациенти се отчита четири пъти по-голяма вероятност да имат отклонения в резултатите на чернодробните функционални тестове в сравнение с пациенти, приемащи пацебо хапчета.

Очаква се британската Национална здравна служба да преразгледа своите указания за препоръчителен прием на парацетамол при двете заболявания. Въпреки това експерти предупреждават пациентите да се консултират с лекар преди да вземат решение за смяна на приеманите от тях лекарства.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!