Спешни законодателни промени, които да ограничат масовите кражби на земеделска продукция по селата, това ще поискат на среща с председателя на Народното събрание Цецка Цачева представители на 15 браншови организации в земеделието.
Законът за опазване на земеделското имущество е от 1974 година и е толкова архаичен, че на практика е неприложим, казва фермерът Рангел Матански и дава пример:
Окръжният аграрно-промишлен съюз и селскостопанските организации могат да организират моторизирани групи за опазване на стопанското имущество от нарушители. Окръжният аграрно-промишлен съюз – това нещо вече не съществува.
Земеделците ще поискат промяна в закона, която да развърже ръцете на кметовете за адекватни наредби, като например забрана за движение на коне и каруци през нощта. И още:
Ако, примерно, кон с каруца е хванат на местопроизшествието с открадната земеделска продукция, то трябва да се задържи, докато не бъде платена глобата и се покрият щетите на земеделския производител, или ако не бъде потърсен, да бъде конфискуван в полза на общината, която да продаде коня и каруцата на търг, за да покрие загубите.
Фермерите от години настояват за създаване на селска полиция, която да брани реколтата.
Проблемите на сигурността на гражданите, имуществото и реколтата в малките населени места ще се обсъждат днес и във Велико Търново на форум, организиран от заместник-председателя на парламента от Реформаторския блок Иван Иванов. В дискусията ще участват също заместник-министрите на вътрешните работи, земеделието и икономиката. Ще се включи и председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред Атанас Атанасов.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478