„Диалог на тъмно” е модел за справяне със социалните неравенства, който се изпълнява от Федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания” и е финансиран от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Той е необичайно преживяване, в което, заедно с представители на местната власт, общинската и държавната администрация, граждани, представители на уязвими групи, неправителствения сектор, бизнеса, културата и изкуството, поставени в равни условия преживяват емпатия и свързаност.
„Диалог на тъмно” започва у нас преди малко повече от шест месеца. Събитията се състоят от две части - първата част се провежда в абсолютна тъмнина, а втората част се търси обратна връзка на светло, като всеки споделя преживяното в тъмното. В такава среда ролите се разменят и незрящите водят зрящите в процес на взаимно опознаване и диалог. Водещи на диалозите в тъмното са специално обучени незрящи, подкрепяни от експерт-психолог.
Чрез този нестандартен метод за водене на диалог искаме да спомогнем за насърчаване на включването на гражданското общество в процесите на формулиране на политики и вземане на съвместни решения като същевременно променим предразсъдъците по ключови обществени теми - пишат в официалната си покана организаторите на събитията.
Евгени Митев, координатор на проекта „Диалог на тъмно” разказва за натрупания опит и за ползата от „Диалог на тъмно” както за зрящите, така и незрящите. И още - коментира онези дефицити и предразсъдъци в общуването и представите на обществото и местната власт към незрящите, които могат да бъдат избегнати. Ще научите повече и за предстоящата конференция, която се организира тази събота 26 март, на която ще бъдат представени резултатите от проекта, поуките и изводите от проведените дейности, както и бъдещето на „Диалог на тъмно” в България.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478