Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуваме на втори тур за президент и вицепрезидент

| обновено на 13.11.16 в 10:05
Снимка: БГНЕС

Днес се провежда вторият тур на изборите за президент и вицепрезидент. Гласуването започна в 7 часа и ще продължи до 20 часа. Вотът и на втория тур е задължителен, но санкции ще се налагат на избиратели, които не са гласували на първия и втория тур. 

От МВР съобщават, че в нощта преди днешния ден на балотажа обстановката в столицата е спокойна. До този момент в МВР няма сигнали за проблеми при отварянето на изборните секции в столицата. През целия ден служители на полицията ще охраняват изборните секции в града. След това полицейски патрули ще ескортират изборните протоколи до районните избирателни комисии.

107 избиратели в Община Плевен са заявили желание да гласуват в подвижни избирателни кутии. За втория тур организацията е променена, каза Виолета Хинкова, началник на отдел ЕСГРАОН. Изготвен е нов план на маршрутите, за да успеят двете секционни комисии да посетят всички домове по списъците. На първия тур 12 плевенчани не са гласували въпреки заявеното желание да упражнят правото си с подвижна избирателна кутия. Сега са взети мерки това да не се повтори. Броят на гласоподавателите в Плевенска област е 250 472.

С температури между нула и четири градуса започна изборният ден в Смолянска област и въпреки студеното време нямаше проблеми. Всички секции отвориха навреме, само в една от тях в село Момчиловци се наложи смяна на един от членовете, който не е дошъл, съобщиха от Районната избирателна  комисия. Очаква се родопчани да повторят високата избирателна активност от миналата седмица. След обилния дъжд през нощта по пътищата в региона има опасност от падащи камъни и в усойните места има частично заледяване. Участъците са опесъчени, но шофьорите трябва да бъдат внимателни, предупредиха от Областното пътно управление в Смолян.

Близо 3000 души са заличени от избирателните списъци в област Кърджали. Това сочи справка в сайтовете на седемте общини в района. Така броят на имащите право на глас на балотажа е над 257 000. Гласуването в областта започна нормално и без инциденти. Една е жалбата за нарушения, подадена в деня за размисъл. Тя касае неправомерна агитация за един от двамата кандидати за президент. Жалбата е отхвърлена от Районната избирателна комисия. До момента няма подадени сигнали за нарушения от началото на изборния ден.

Изборният ден започна нормално и всичките 337 секции са отворили навреме в Русе. Преразпределението на избирателите в нови секции създаде проблем миналата неделя при гласуването на първи тур. Този проблем вече е отстранен и хората знаят къде са новите им секции. Още рано сутринта бе подадена първата жалба от централата на един от кандидатите за нарушения в дома за възрастни хора с деменции, където тайната на вота е нарушена и има съмнения за манипулация на избора.

Всичките 260 секционни избирателни комисии в петте общини на област Търговище са отворени за гласуване. 122 095 са избирателите от областта, съобщи председателят на Районната избирателна комисия Гергана ЦоневаВ област Търговище изборният ден започна съвсем спокойно, навреме бяха отворени всички изборни секции. Нямаме информация за възникнали проблеми или пък за неявили се членове. Всичко е спокойно.

Спокойно и все още при слаба избирателна активност протича към момента изборният ден в Пловдив. Броят на гласоподавателите, които могат да дадат тази неделя своя вот, е с 318 по-малко в сравнение с първия тур на президентските избори след направената актуализация на списъците. Навършилите пълнолетие за времето между двата тура са 56. Проверка в район Южен, където миналата неделя до обед беше отчетена най-високата избирателна активност за Пловдив, показа, че днес гласоподавателите тук избрали да се включат във вота в ранните часове са по-малко и идват до избирателните секции с очакване: Харесваме България и искаме да се промени всичко за добро. Който и да изберем, ако ние не направим нещо, няма да се промени нищо. В училище "Св. Константин Кирил Философ", където има разкрити 11 избирателни секции, се готвят за образуване на опашки на чакащи след около час. Адриана Шопова, председател на 72 секция: Населението в района, който обслужваме, е в активна и надактивна възраст. Хора с позиция, те обикновено гласуват и ги очакваме пак. Ной-много хора идват между 10 и 13 часа. За всеки пловдивски район са осигурени подвижни секции за хората с увреждания.

Без сигнали за сериозни нарушения в деня за размисъл започва втория тур на изборите в Стара Загора, съобщи за "Хоризонт" председателят на РИК Теодора Крумова. В сравнение с гласуването на първия тур на президентските избори през 2011 г., миналата неделя гласуващите са били със седем процента повече, но това се обяснява с така нареченото "задължително"  гласуване, казват още от РИК. Пак преди пет години, на балотажа гласувалите са били по-малко. От Централната избирателна комисия подчертават, че на втория тур избирателната активност не е важна.

Според председателя на Районната избирателна комисия в Пазарджик, Йордан Кожухаров, днес няма да има проблеми при приема и обработката на изборните протоколи: Тъй като изборът вече е между двете кандидатски двойки, няма да има референдум, който да забави изборния процесВъпреки доста голямо натрупване на хора в предишния избор при предаването на протоколите няма много отказали се членове на секционни избирателни комисии: Нямаме много замени на членове на секционни комисии, само 10-15, което на фона на 365 секции е много малко. Препоръката на секционните избирателни комисии към избирателите е: Да идват през целия ден. Да нямат нагласа към обяд, или след 5 часа.

Затрудненията за Секционните избирателни комисии при попълването на протоколите и отчитането на резултатите на първия тур на изборите е било най-вече заради референдума, обясни председателят на Районната избирателна комисия в Ловеч Валентина Недялкова: На втория тур работата е значително по-малко. Секционните избирателни комисии ще бъдат улеснениНедялкова допълни, че преди балотажа в Ловешка област са сменени над 30 членове на секционни избирателни комисии: Това са хора, които не са преминали обучение. Няма механизъм, по който да следим колко добре се справят с материятаОстава въпросът, ще има ли и днес опашки пред някои от секциите: Зависи от броя на избирателите и от самите секционни избирателни комисии. Гласуването би трябвало да бъде много по-бързо.

Над 3800 смени в съставите на секционните избирателни комисии бяха извършени преди и по време на първия тур на президентските избори в област Благоевград, което беше своеобразен рекорд. Корекциите продължиха да се правят и в дните преди балотажа, като до късните часове снощи те бяха над 350. Бюлетините за втория тур бяха доставени в най-отдалечените общини. С оглед очакваната оспорвана битка на втория тур, председателят на Районната избирателна комисия в Благоевград Мартин Бусаров прогнозира покачване на избирателната активност на нива 62-65 процента.

В област Бургас изборният ден започна нормално. 370 160 са жителите, които имат право на глас. При много висока, близо 60 на сто, избирателна активност премина първият тур на президентските избори в Бургаска област. И днес на балотажа се очаква хората да излязат да гласуват. Два сигнала за нарушение в Бургаската община Руен бяха единствените нередности, отчетени миналата седмица. Работата на секционните избирателни комисии беше затруднена. Какви са очакванията за балотажа, коментира председателят на РИК Елка Стоянова: Безкрайно се надявам на втория тур да нямаме проблеми. На първия тур хората доста се бяха притеснили, защото имаха да попълват купища придружаващи документи плюс два протокола. 6200 са членовете на секционните избирателни комисии в Бургаска област. Най-много, близо 3000, са в община Бургас.

И в днешното гласуване в бюлетината ще фигурира квадратчето "Не подкрепям никого". 214 094 души се възползваха от тази опция миналата неделя. В анкета на БНР софиянци казаха, че одобряват, че то съществува, но не биха го използвали на втория тур на изборите. По данни на "Галъп интернешънъл" на първия тур нововъведението "не подкрепям никого" е било алтернатива предимно за избирателите с висше образование – 43% от гражданите. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!