Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

25 януари, Ден на Българското радио

Днес, 25 януари е Денят на българското радио. На празника си, най-старото радио в страната връчва и Голямата награда "Сирак Скитник". Тя е учредена през 2001 година и се присъжда за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия. Призът носи името на първия директор на Радио София - Сирак Скитник, талантлив художник, критик, поет, театрал, общественик. В следващия репортаж на Божидар Чолаков ще чуем каква е историята на радиото в България и преки впечатления на колеги и доайени в журналистиката,  какво е да работиш в радио.

На днешния ден през 1935 г. цар Борис III подписва указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. В резултат на този указ се поставя началото на Българското национално радио. При създаването си първата българска радиостанция получава името "Радио София". Преди години радиото е било само едно, а днес в града край Арда има над 15 ефирни честоти. Божидар Чолаков се разходи из коридорите на сградата и събра мнения на колеги от БНР Кърджали и общинско радио Кърджали. Какво е да работиш в радио - Павел Тенчев и Роза Димов от общинско Радио Кърджали.




Чуйте и мнението на някои от колегите от БНР Кърджали. Какво е чувството да работиш в радио.




Няма как да подминем и кабинета на директора Красимир Ангелов и да го попитаме какво е да работиш в радио и лесно ли се управлява една такава медия.


Българското радио е било сцена на много исторически събития за страната ни. Точно в 6 часа сутринта на 9 септември 1944 г., след извършен въоръжен преврат, Кимон Георгиев прочита по "Радио София" прокламация на Отечествения фронт. За директор на радиото е назначен Орлин Василев, скоро заменен от завърналия се от Москва Карло Луканов, ръководил радиото от 1947 г. Станцията се превръща в идеологическа институция на новата Отечественофронтовска власт.
На 18 януари 1960 г. със заповед на министъра на просветата и културата Начо Папазов са дадени указания цялата дейност на радиото и телевизията да бъде в духа на решенията на конгресите и пленумите на БКП. Това поставя началото на Българското радио в съвременния му вид, включващо обща система на национални, регионални програми и предавания за чужбина.
За първи път на 11 ноември 1989 година Петко Георгиев произнася по националния ефир обръщението: "Дами и господа, добър ден". Фраза която взривява телефонните линии.
Името Българско национално радио започва официално да се използва през 1993 г., след приемане на решение от страна на 36-то Народно събрание.
От 2001 г. датата 25 януари е приета за Ден на българското радио.
От мен, Божидар Чолаков: Честит ден на Българското радио!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Павлин Кръстев: ДПС-ДПС подкрепи правителството за доброто на държавата

Причината „Демокрация за права и свободи – ДПС“ (ДПС-ДПС) да подкрепи управляващата коалиция е държавата. Почетният председател Ахмед Доган винаги е мислил повече за държавата, отколкото за партията ни. Това каза в ефира на Радио Кърджали депутатът Павлин Кръстев. „Виждаме, че ако отидем на поредни избори, както през последните три години..

публикувано на 25.01.25 в 00:53
Мехмед Мехмед

Мехмед Мехмед: Всички, освен ГЕРБ, ще изгубят от влизането в коалицията

Не трябва да се избързва, нужно е да бъде даден толеранс на новото правителство преди да бъде оценявано. Такова мнение изказа в ефира на Радио Кърджали политологът Мехмед Мехмед. Според него, въпреки че управляващата коалиция е съставена от политически формации от целия спектър, в бъдещата програма на кабинета вероятно ще преобладават..

публикувано на 25.01.25 в 00:39

Холистичен център "ОХАНА" ще подкрепя родители и деца с беседи и занимания

Нов холистичен център  за  здраве и подкрепа – „ОХАНА“ отвори врати в Кърджали.  В него се предвиждат безплатни и платени беседи, програми и занимания за хора с репродуктивни проблеми, кърмачки и деца. Негов създател е Екатерина Ковачева. „Всъщност в себе си това пространство ще включва много различни лекции и б еседи. Ще има безплатни..

публикувано на 24.01.25 в 15:25

Серра Мутлу се чувства "като у дома си" в Кърджали

Серра Мутлу е родом от Маниса- Турция, но от 6 години живее в Кърджали. Завършила е рисуване в университета в Чанаккале. Преподавала е 8 г. рисуване  в частен колеж в Турция. Омъжена е и има дъщеря на 9 години. Серра е идвала на гости при семейството на мъжа си, но никога не си е представяла, че ще живее тук. Харесва зеленината, спокойствието,..

публикувано на 24.01.25 в 14:46
Ибрахим Карахасан - Чънар

Правителството е по-малкото зло, въпреки че създаването му престъпи морала

Няма нищо лошо в това да има редовен кабинет, но той е сформиран с цената на много големи компромиси от всички страни и моралът, може би, остана на заден план . Такава е оценката за новото правителство на историка, писател, журналист, политически наблюдател – д-р Ибрахим Карахасан-Чънар, изразена в ефира на Радио Кърджали. Той припомни..

публикувано на 22.01.25 в 23:18
Тодор Радев

Българите са сред европейците с най-добро отношение към Китай

България е една от европейските страни, в които обществото има най-положително отношение към Китай. Страната не е също така коментирана и като група от стратегически позиционирани държави, през които се подготвя преминаването към важен транспортен коридор, свързващ Азия и Европа. Тази информация стана ясна в разговор с Тодор Радев,..

публикувано на 21.01.25 в 09:29
Иван Парнаров

Първи регионален бариста шампионат подготвят в Кърджали

Кърджали е първият град в страната, в който ще се проведе регионален бариста шампионат. На него ще се срещнат майстори на приготвянето на еспресо и всякакви напитки от кафе. 10-мата събрали кураж да премерят сили помежду си ще се борят за честа да бъдат обявени за Бариста шампион на град Кърджали. Най-добрият ще представи града ни на републиканското..

публикувано на 20.01.25 в 17:44