Здравко Карамитев: Новосъздадената асоциация ще настоява за създаване на национален регистър на хосписите в България, но само на легалните хосписи, за тези, които са регистрирани по Закона за лечебните заведения. Този приоритет е тясно свързан и със следващия. През последните години бързо нараства броят на организации, които не са регистрирани като лечебни заведения, а предлагат хосписни специализирани палиативни грижи. Ще настояваме да се предприемат мерки за ограничаване на тази тенденция. Имам предвид медико-социалните домове, които се навъдиха напоследък. След промяна в Закона за лечебните заведения, дейността на хосписите се ограничи в палиативни грижи за терминално болни пациенти, т.е. за пациенти в последните шест месеца от живота си. Отвори се ниша за медико-социалните домове, които се възползват от ниския стандарт на живот у нас и с по-ниски цени подвеждат пациентите. Регистрацията е изключително лесна – попълва се един формуляр и после Агенцията по социално подпомагане им изпраща сертификат. В същото време там не разполагат с необходимия квалифициран персонал за подобни дейности. Те могат да си позволят по-ниски цени, защото, за разлика от истинските хосписи, не им се налага да осигуряват 24-часово сестринско наблюдение, нямат задължение да имат дезинфекционни програми, даже не са длъжни да имат и лекар. Проблемът вече е голям, особено в големите градове. В Кърджали нямаме такъв проблем. Псевдохосписите се представят и се рекламират в интернет като хосписи. Някои хора се подвеждат и не могат да отсеят правилните лечебни заведения. Други пък се подлъгват от по-ниските цени и после са крайно разочаровани и тръгват да търсят действителните хосписи. Това е не толкова проблем на самите хосписи, а по-скоро е проблем на обществото. Някои колеги го определиха като проблем на националната сигурност. Те споделиха ужасяващи случаи. Лошото е, че отговорните институции, които са били уведомени, не са предприели никакви действия. Допуска се да се извършват безконтролно едни грижи в заведения без висококвалифициран персонал.
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478