Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хубен Черкелов: За мене образите върху банкноти и монети са символи на комуникация

След миналогодишните две изложби в столицата, този февруари роденият в Кърджали художник Хубен Черкелов е отново в родината. В края на февруари 2019 г. той откри в София експозиция, озаглавена „Светът е твой“. Тя може да бъде разгледана до края на месец март в галерията на улица "Оборище" № 5.

Хубен Черкелов е роден в Кърджали. Живее в Ню Йорк от 2000 година. Завършва Художествената гимназия в Казанлък и Художествената академия в София. В средата на 90-те години на миналия век е активен участник в артистичния кръг „XXL“, организиран около едноименната галерия в София. След преместването си в САЩ става популярен с картините със сюжети от банкноти и монети. Негови творби са представени в Музея „Бронкс“ в Ню Йорк, Музея „Броган“ във Флорида, на 54-ото Биенале във Венеция, както и в други галерии в Ню Йорк, Бостън и Шарлът. 

Хубен Черкелов: Озаглавил съм тазгодишната си изложба „Светът е твой“. Искам да кажа, че изкуството е достъпно, че то е навсякъде, че вече живеем, за добро или за лошо, в един глобализиран свят. Вече много хора пътуват, виждат различни неща. Художниците, на свой ред, също пътуваме, показваме произведения на изкуството пред различна публика. Светът принадлежи на човека, на публиката. Това, което изкуството прави, е да подпомага хората да се чувстват по-добре. Изкуството, което ние познаваме от 2000 години, то не може да решава големи проблеми, не може да лекува слепота или СПИН. Целта на изкуството е съвсем друга - да подкрепи хората да им мине деня, седмицата, годината по-леко, по-добре. От тази гледна точка всичко в моята изложба е обърнато към публиката, към хората.

-  В началото, когато пристигнах в САЩ, нямаше още клетъчни телефони и компютри, комуникацията беше далеч по-трудна. За да се обадя на мои роднини и приятели в България, ползвах улични телефони. Трябваше да имам много монети от 25 цента, защото за един нормален телефонен разговор са нужни доста. Тогава забелязах, че американците имат най-различни символи от различни щати на своите монети. Не бяха унифицирани и ми стана любопитно защо и как са решили даден образ да бъде върху точно определена монета. И така започнах. За мене образите върху банкноти и върху монети са символи на комуникация.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59