Роженският събор събра близо 3 500 фолклорни формации, танцови, певчески групи, индивидуални изпълнители и инструменталисти. На една от сцените се явиха и женската певческа група от село Дряново, общ. Лъки и Албена Гърбева. Където журито присъди трето място в индивидуално изпълнение на Албена и на Дряновските баби.
Албена Гърбева е на 14 години учи в НУМТИ „Добрин Петков“ в гр. Пловдив. Всяко лято отива на гости при баба си в с. Дрянов, за да учи песни. Баба ѝ е Росица Чукалова, ръководителка на ЖПГ „Дряновските баби“. Групата съществува от 2008 година. Певческата група е съществувала още преди демокрацията. През 1989 година певческата група се е разпаднала и през 2008 г. се събрахме отново, разказва баба Роси.
Рожен за нас е невероятно място, една тръпка, която не може да се изживее на друго място, разказва още ръководителката на ЖПГ „Дряновските баби“ Росица Чукалова.
На една от сцените се изявиха и ДФГ „Изворче“ и танцовата група „Рипни-тропни“ при НЧ „Звезда – 1950“ от село Елховец, общ. Рудозем. На
Секретарката на читалището Даниела Огнянова се похвали, че следващата година им предстои да отбележат 70-годишен юбилей. Това е второто явяване на певческата фолклорна група на Роженския събор.
Фанка Кючукова от село Буково, общ. Мадан също се представиха на Роженския събор с нейната група. Фолклорната група при НЧ „Иван Вазов -1958“ с. Буково, съществува от 1964 година. В миналото към читалището е имало доста групи, мъжка, женска, смесена певческа група и детска, но всичко се разпадна и днес остана само женска фолклорна група към читалището. Аз съм в читалището от 1980 година, разказва Фанка. На Рожен не пропускаме участие. Винаги когато е имало събор ние сме тук. Навремето като чели имаше повече народ, но пък нямаше толкова състави от Северна България, както днес има, разказва Фанка Кючюкова.
Гайдар на фолклорната групата е Славчо Кючюков, който днес е част от големия състав „100 каба гайди“.
На една от сцените се яви и Женска певческа група за автентичен фолклор от село Аврен, общ. Крумовград. „От това по-хубаво място, няма никъде“, казват от състава.
Западните Родопи бяха представени от Група за автентичен фолклор от село Борино, общ. Борино, обл. Смолян с ръководител Асен Чолаков. Певческата група изпълнява родопски и турски фолклор, тъй като в малката родопска община живели и турскоговорящи.
Чуйте целия материал в прикачения звуков файл.
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..
В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..
През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..
Община Баните ще отбележи тържествено своя празник и Деня на минералната вода на 5 и 6 май, съвпадащ с големия празник Гергьовден. Родопската община отново подготвя богата празнична програма, която ще събере местни жители и гости от цялата страна. „Знаете, че 5 и 6 май са празник на община Баните и минералната вода – традиция, която се спазва вече..
Преди 15 години в Свиленград започва историята на един танцов състав, който носи в сърцето си родовата памет и българския дух – танцов състав "Илинден". „Поканиха ме да водя танцови състави към читалището и всичко започна с детски състав, после детско-юношески, клуб за народни хора и накрая – танцов състав 'Илинден'.“, разказва хореографът на групата..
Като изключително успешно отчитат организаторите четвъртото издание на кампанията за профилактични прегледи по програмата „Детско здраве“ в Кърджали. Почти двойно повече от записаните предварително деца на възраст между 0 и 18 години от региона преминаха високоспециализирани профилактични прегледи при поредното посещение на специалисти по..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478