Иначе казано, с навлизането на новите технологии и подобрението им се променя и акцентът на самата астрономия?
Не само се е променил акцентът на самата астрономия, но се променя и акцентът на работата на нас, които популяризираме и обучаваме ученици и студенти. За да може те да бъдат в крак със съвременната наука, със съвременните технологии.
Могат ли учениците да прилагат знанията си в училище при положение, че работят със съвременни технологии? Използват ли се в училище такива технологии?
Много е трудно във всяко едно училище да въведем тези технологии. Въпреки че на някои места вече има електронни микроскопи и подобни съоръжения. Цифровите фотоапарати не са нещо екзотично за голям клас от хора така, че нещата които тук учат и усвояват могат да им послужат и през учебната година. И едно от нещата които искаме да направим тук е като се приберат в градовете от които идват да могат самостоятелно да работят.
Има ли деца които са с траен интерес към астрономията, заради лятната школа?
Целта на тази школа не е да произвеждаме астрономи, но в крайна сметка някои от тях поемат по пътя на професионалната астрономия, някои от тях стават физици в различни браншове на физиката, но някои от тях взимат много по-различни професии. Стават лекари, инженери, учители и т.н.
Мислите ли, че днешното образование е насочено към кадрите от които се нуждае държавата?
Аз не искам да правя оценка, така да се каже нямам право да направя оценка за съвременното образование, но категорично мисля, че неглижирането на физиката и природните науки в средното училище не са нещо добро. Ние знаем, че всяка година на България й трябват около 10 000 – 15 000 ИТ-специалисти, инженери и хардуеристи,а в същото време завършват около 5 000-6 000. И обратно на България й трябват около 5 000-6 000 икономисти и юристи, а завършват над 10 000. Това не е добър показател. Вярно е, че популярността в изучаването на природни науки в целия свят, като че ли е спаднала. Тези данни ги взимам от едно интервю на Теодосий Теодосиев
Така например, ние ако искаме да пратим космонавт или космически апарат, даваме ли си сметка какво след това ще се върне в българската индустрия. Разбира се, обикновения човек си казва „Ние нямаме, например „а“ и „б“, пък хвърляме пари за един космически апарат“, но това са хвърлени пари на вятъра ако те не се върнат обратно в индустрията. Ако те се върнат, това са реализирани средства. Така например, от програмата „Аполо“ американците от всеки инвестиран долар са си върнали около 7-8 долара, т.е. възвръщаемостта е очевидна.
За първи път Хасково ще бъде домакин на изключително престижно състезание по авиомоделизъм, част от международния календар на FAI (Световната авиационна федерация) . На 31 май и 1 юни 2025 г. на летище Узунджово ще се проведе Haskovo Cup F5J ’2025. Ще пристигнат участници от цяла..
Политическите трусове в Движението за права и свободи (ДПС) продължават, а разцеплението на партията придобива все по-ясни очертания. В интервю за Радио Кърджали, Ресми Мурад , областният лидер на ДПС – крилото, лоялно на Ахмед Доган, коментира актуалните процеси и бъдещето на политическата организация. „Живеем в бурни политически времена. И в..
Това, което се случва в ДПС, е резултат от определен начин на мислене и поведение на политиците. Това заяви за „Радио Кърджали“ Корман Исмаилов - бивш лидер на Младежкото ДПС. Според Исмаилов в основата на всичко е Доган, който изгради една структурна организация на базата на очакванията и надеждите и я превърна в корпорация. Инсталира си..
Петиция за изграждане на околовръстен път на Кърджали откриха Анета Георгиева и Георги Дяков. Тя е публикувана и във фейсбук, но може да бъде подписана както онлайн, така и на хартия. Само за по-малко от 24 часа от откриването под документа са се подписали над 70 души. Двамата общински съветници от партия "Възраждане" в местния парламент в..
Добър 3.53 е оценката, която държавата получи за грижата си за децата и семействата в „Бележник 2025“ на Национална мрежа за децата (НМД). Държавата е понижила успеха си при мониторинговия доклад на организацията в сравнение с миналата година, когато е била добър 3.59. Това коментира за Радио Кърджали Росица Средкова, член на Управителния съвет..
В края на месец май изтича срокът за вписване в Регистъра на тютюнопроизводителите. До 6 юни пък се кандидатства за Кампания 2025 по всички интервенции в България, като за тютюнопроизводство е по Интервенцията "Преходно национално доплащане за тютюн". Важно е тютюнопроизводителите да внимават при внасяне на документите си в службите по..
С началото на новия туристически сезон Перперикон отново е сред най-посещаваните обекти в България. Интересът към археологическия комплекс е значителен, а тази година туристите ще бъдат посрещнати и с нова придобивка – завършен посетителски център в подножието на свещения хълм. „Има изключително голям интерес към Перперикон. Това е един от..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478