Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпълнителният председател на Съвета на директорите на "Дънди Прешъс Металс" пред Радио Кърджали

Джонатан Гудмън: В офиса ни в Торонто работят повече българи, отколкото канадци в България

Джонатан Гудмън, Дънди Прешъс Металс
Снимка: Валентина Иванова


Джонатан Гудмън има огромен принос в развитието на "Дънди Прешъс Металс" като неин президент и изпълнителен директор в периода 1995-2013 г. и сега като изпълнителен председател на Съвета на директорите. Дипломира се като инженер в Минния колеж в Колорадо, САЩ, и има магистърска степен по бизнес администрация от Университета на Торонто. Има над 25-годишен стаж в добивната индустрия и инвестиционния бизнес. Той е човекът, превърнал "Дънди" от инвестиционен фонд в производствена компания. Подборът на специалисти е бил водещ в началото на дейността на компанията в България, защото идеята е била местните предприятия изцяло да се ръководят от български екипи. Стигнало се дотам, че в момента в корпоративния офис в Торонто работят повече българи, отколкото канадци в България. Чуйте в звуковия файл цялото интервю на Валентина Иванова с Джонатан Гудмън, направено при откриването на рудник "Ада тепе". С превода помага Николай Тодоров.

Г-н Гудмън, имате богат опит в минната индустрия и в инвестиционния бизнес и сякаш превръщането на "Дънди" от инвестиционен фонд в производствена компания е обединителна точка на двете неща. С Вашето име се свързва тази трансформация. Какви бяха страховете Ви тогава?

- Тогава бях значително по-млад и сигурно е трябвало да имам повече страхове, отколкото в действителност. Истината е, че ако гледаме чистият добив и инвестицията в добива, това са две различни неща. Когато започнахме, знаехме, че искаме да бъдем различен тип минна компания. От ключово значение за нас беше да намерим правилните хора, които да реализират това. И наистина ангажирахме много талантливи хора. В хода на процеса осъзнахме, че ние не само трябва да търсим най-добрите специалисти, но трябва и да обучаваме. Нашият стремеж беше да оставим местните минни предприятия изцяло в ръцете на българи. Трябваше да променим начина, по който работим. В дългосрочен план това наистина свърши много добра работа. Както виждате, оперативната страна изцяло се ръководи и управлява от български екип. Дотам, че в корпоративния офис в Торонто работят повече българи, отколкото канадци в България.

Как изглежда съвременната минна индустрия, приема ли се от гражданите без опасения? Заглъхнаха ли гласовете на еколозите, които критикуват?

- Минната индустрия е много важна за света. Почти всичко, до което се докосваме и използваме, включва продукти на тази промишленост. Сега, когато се говори за глобалното затопляне, се мисли все повече за алтернативните технологии, електрически автомобили, т.е. светът се опитва да се измъкне от зависимостта си от петрола. Всички решения, които се предлагат, включват добив на полезни изкопаеми. Затова не можем да минем без добива на полезни изкопаеми, ние се нуждаем от него. Същевременно като промишленост трябва да го осъществяваме при най-добри обстоятелства. Ние теоретически сме овладели начина по който трябва да водим добива, така че да не създаваме рискове за околната среда. Сега трябва да се научим как по-добре да комуникираме това наше познание.

- Какво в България Ви е направило силно впечатление?

-  Има много неща, които светът не знае или не разбира за България. Хората са чудесни тук. Виното и ракията са чудесни. България е страхотно място и мисля, че повече хора трябва да му се насладят.

Днес откривате рудник „Ада тепе“. Доволен ли сте от инвестицията, която сте направили, виждайки всичко свършено?

-  Отговорът е лесен: да, доволен съм. Отне ни малко повече време, отколкото се надявах първоначално, но се радвам и съм много развълнуван. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лидия Кирилова

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..

публикувано на 10.04.25 в 13:52

Никола Чанев: Сега над 400 милиона са разходите за гражданите и бизнеса от превалутиране в евро

Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..

публикувано на 09.04.25 в 10:34

Смолян се възстановява след интензивния снеговалеж, пътищата са отворени

Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...

публикувано на 08.04.25 в 10:15
Росица Средкова

Повечето от децата, отпадащи от училище, са от уязвимите групи

Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..

публикувано на 07.04.25 в 19:22

Лесовъдите в Кърджали отбелязват вековен юбилей

От 7 април започва Седмицата на гората, в която лесовъдите в България празнуват и отбелязват професионалния си празник. Тя се провежда всяка година в първата пълна седмица на месеца. През 2025 г. се навършват 100 години от първото честване. Затова мотото на празничните прояви е  "Век от вечността в създаване, опазване и грижа!". Гората в Източните..

публикувано на 07.04.25 в 13:51

Ресторантьорите отново на протест, Кърджали ги подкрепя

Ресторантьори и хотелиери в България започват национален протест срещу решението на правителството да увеличи ставката на ДДС от 9% на 20%. Това увеличение, според представителите на сектора, е сериозна заплаха за оцеляването на бизнеса, като те настояват за връщане на 9% ставка в сектора. Протестите ще продължат до 9-ти април, като заведенията ще..

публикувано на 07.04.25 в 11:22

Народен представител се оказа „в окото на бурята“ в ромска махала

Област Кърджали е сред най-замърсените в страната. До тази констатация е достигнал като резултат от лична проверка депутатът от партия „Величие“ от региона Костадин Хаджийски. Само за два часа и на разстояние от около 15 км по трасето между Хасково и Кърджали се е натъкнал на 30 нерегламентирани сметища. Костадин Хаджийски стана депутат от..

публикувано на 05.04.25 в 19:20