Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изпълнителният председател на Съвета на директорите на "Дънди Прешъс Металс" пред Радио Кърджали

Джонатан Гудмън: В офиса ни в Торонто работят повече българи, отколкото канадци в България

Джонатан Гудмън, Дънди Прешъс Металс
Снимка: Валентина Иванова


Джонатан Гудмън има огромен принос в развитието на "Дънди Прешъс Металс" като неин президент и изпълнителен директор в периода 1995-2013 г. и сега като изпълнителен председател на Съвета на директорите. Дипломира се като инженер в Минния колеж в Колорадо, САЩ, и има магистърска степен по бизнес администрация от Университета на Торонто. Има над 25-годишен стаж в добивната индустрия и инвестиционния бизнес. Той е човекът, превърнал "Дънди" от инвестиционен фонд в производствена компания. Подборът на специалисти е бил водещ в началото на дейността на компанията в България, защото идеята е била местните предприятия изцяло да се ръководят от български екипи. Стигнало се дотам, че в момента в корпоративния офис в Торонто работят повече българи, отколкото канадци в България. Чуйте в звуковия файл цялото интервю на Валентина Иванова с Джонатан Гудмън, направено при откриването на рудник "Ада тепе". С превода помага Николай Тодоров.

Г-н Гудмън, имате богат опит в минната индустрия и в инвестиционния бизнес и сякаш превръщането на "Дънди" от инвестиционен фонд в производствена компания е обединителна точка на двете неща. С Вашето име се свързва тази трансформация. Какви бяха страховете Ви тогава?

- Тогава бях значително по-млад и сигурно е трябвало да имам повече страхове, отколкото в действителност. Истината е, че ако гледаме чистият добив и инвестицията в добива, това са две различни неща. Когато започнахме, знаехме, че искаме да бъдем различен тип минна компания. От ключово значение за нас беше да намерим правилните хора, които да реализират това. И наистина ангажирахме много талантливи хора. В хода на процеса осъзнахме, че ние не само трябва да търсим най-добрите специалисти, но трябва и да обучаваме. Нашият стремеж беше да оставим местните минни предприятия изцяло в ръцете на българи. Трябваше да променим начина, по който работим. В дългосрочен план това наистина свърши много добра работа. Както виждате, оперативната страна изцяло се ръководи и управлява от български екип. Дотам, че в корпоративния офис в Торонто работят повече българи, отколкото канадци в България.

Как изглежда съвременната минна индустрия, приема ли се от гражданите без опасения? Заглъхнаха ли гласовете на еколозите, които критикуват?

- Минната индустрия е много важна за света. Почти всичко, до което се докосваме и използваме, включва продукти на тази промишленост. Сега, когато се говори за глобалното затопляне, се мисли все повече за алтернативните технологии, електрически автомобили, т.е. светът се опитва да се измъкне от зависимостта си от петрола. Всички решения, които се предлагат, включват добив на полезни изкопаеми. Затова не можем да минем без добива на полезни изкопаеми, ние се нуждаем от него. Същевременно като промишленост трябва да го осъществяваме при най-добри обстоятелства. Ние теоретически сме овладели начина по който трябва да водим добива, така че да не създаваме рискове за околната среда. Сега трябва да се научим как по-добре да комуникираме това наше познание.

- Какво в България Ви е направило силно впечатление?

-  Има много неща, които светът не знае или не разбира за България. Хората са чудесни тук. Виното и ракията са чудесни. България е страхотно място и мисля, че повече хора трябва да му се насладят.

Днес откривате рудник „Ада тепе“. Доволен ли сте от инвестицията, която сте направили, виждайки всичко свършено?

-  Отговорът е лесен: да, доволен съм. Отне ни малко повече време, отколкото се надявах първоначално, но се радвам и съм много развълнуван. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03

Забавянето на онлайн покупките не скъсява 14-дневния срок за отказ

" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението.  Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..

публикувано на 20.11.24 в 15:15