Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родопчанка постави рекорд на Гинес с най-нисък глас на планетата

Марияна Павлова
Снимка: Личен архив



Родената в Смолян Марияна Павлова, дъщеря на известната народна певица Христина Лютова постави рекорд на "Гинес" за певицата с най-нисък глас на планетата.

Чувствам се много щастлива и съм много развълнувана, макар, че бях абсолютно уверена в себе си и за мен изпяването на най-ниския тон не беше никакъв проблем, казва Марияна.  Марияна Павлова със сертификата от Гинес

Марияна Павлова е получила потвърждение от Гинес, че е с най-ниския контраалт в света.

Още когато бях ученичка в градския хор в Смолян, още тогава съм пяла в най-ниските регистри. После в музикалното училище в Широка лъка, след това в ансамбъл Родопа съм била най-ниския глас. Винаги съм стояла от края на хора, разказва още народната певица. Трио Родопея - Христина Лютова, Силвия Ненкова и Марияна Павлова

Марияна Павлова е работила 16 години в ансамбъл “Родопа” в Смолян. След това, тя заминава за София където става част от “Космическите гласове” (днес хор "Ваня Монева"), “Драгостин фолк национал”, “Големите български гласове”, била е част от камерните формации квартет “Славей” и кабa-трио “Родопея”. Композитори като Красимир Кюркчийски и Стефан Драгостинов пишат ниски тонове за Марияна. Преди 19 години Стефан Драгостинов пише три песни за трио „Родопея“, в които Марияна Павлова да изпее тон "ре" на голяма октава, който е много нисък тон за жена. Тонът от рекорда на Гинев е "си бемол" на контра октава. 

Условието за рекорда било да започне от произволен тон и без въздух, на полутонове, да стигне до тона, за който кандидатства. Друго условие било, Марияна да не взима никакви стимуланти, бонбони, напитки и дрога.

Марияна Павлова отдавна мечтае за този рекорд. От пет години живее в Лондон. Преди това в България търсила спонсори, за да осъществи мечтата си, но тук не успяла. Рекордът е осъществен при Анди Брук, тонрежисьор и собственик на студио "The Brook" в южните квартали на Лондон, който работи с известната група  "Status Quo".

Преди малко повече от пет години родопчанката напуска България разочарована от това как се развива изкуството в страната. Днес почти всички нейни близки живеят на острова. Толкова далеч от България, но никога не е късала връзката си с родината.

Продължавам да съм част от „Драгостин фолк“ и да пътувам с тях. Другата седмица идвам в България за 25-годишния юбилеен концерт в София на „Драгостин фолк“, разказва още  Марияна. Драгостин фолк национал

От 2010 година Марияна не се е връщала в Смолян, когато е бил юбилейния концерт на майка ѝ Христина Лютова.

Много ме боли това, че толкова време не съм била в Смолян. Вечер, като си легна си мисля за Роженските поляни. Песента „Бела съм, бела юначе“ и гайди ми звучат в главата. Така се успокоявам, споделя още родопчанката Марияна Павлова.  

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram


Квартет ''Славей'' - ''Пиленце пее''

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52