Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите масово се самолекуват, при това с антибиотици



Българите масово се самолекуват, при това с антибиотици. По данни на Агенцията по лекарствата 80% от силните медикаменти се приемат в домашни условия. Хората трупат здравна култура от интернет, а не от истински лекари, като масово търсят лек за болежките си и се доверяват на съветите на съседи, приятели или роднини, търсейки облекчение в бабините билкови рецепти прескачайки ролята на лекарите, поради лошото им пренебрежително отношение и ниската информираност за иновациите във фармацевтиката и взаимодействието между новите медикаментите и организма.

Лекарите станаха търговци, който неглижират състоянието на пациентите си, а болниците се превърнаха търговски дружества. Всичко това рефлектира на всеки един аспект от здравословния живот на хората, които понякога вместо да си помогнат, те създават предпоставка за влошаване на състоянието си с риск от предизвикване на алергична реакция или нежелани странични ефекти.

Редно ли е когато се разболеем, макар и да е обикновена настинка, да се доверим на съвета на близък човек или роднина, отивайки до аптеката да си вземем лекарства без да сме се консултирали с медицинско лице? По думите на магистър-фармацевта Илияна Мурджева, самолечението е честа причина за усложнения, защото лекарствата в много случаи имат повече противопоказания, отколкото показания.

Напоследък доста хора са във възторг от хомеопатията, въпреки че не разбират достатъчно естествените процеси на здраве и болест. Тази погрешна или частична представа за  холистичната медицина поражда много слухове и незнание за функционирането й, което води и до неоправдани очаквания.

Въпреки, че усилено се твърди, че хомеопатията е „безвредна”и няма странични ефекти. Доста лекари изрично предупреждават да се внимава с предписанието, индивидуалната доза и точното приложение.

В някои случаи лечението може да трае от дни до години. Така наречените странични фактори като химизираната храна, стрес и икономическата криза действат противопоказно за укрепването и подобряването на здравето и в тези случаи хомеопатията идва като профилактика и превенция на болестта.

Към какви още медикаменти и методи на самолечение прибягват най-често хората при самолечение и какво трябва да има във всяка семейна аптечка чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Илияна Мурджева в звуковия файл.

Снимката е илюстративна.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милко Багдасаров: Хората в огромната си част искат редовен кабинет

Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..

публикувано на 16.01.25 в 14:45

Габриела Руменова: Мними търговци злоупотребяват с лични данни и ни подвеждат с пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва  Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.  Съобщенията гласят, че получателят трябва..

публикувано на 16.01.25 в 12:47

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

Руска Стоянова - фея на билките

Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..

публикувано на 14.01.25 в 13:28
Дървената джамия на

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..

публикувано на 13.01.25 в 11:30
Авторите на учебното помагало с министър Галин Цоков

Учителка от „Йовков“ стана съавтор на учебник за предприемачи

Галина Попова, старши учител по икономически дисциплини в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали стана съавтор на учебно помагало за обучение на млади предприемачи. В заключителния етап на Националния форум за иновации, провел се неотдавна с участието на министъра на образованието проф. Галин Цоков, заместник-министри, представители на..

публикувано на 16.01.25 в 11:30

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..

публикувано на 12.01.25 в 17:46