Не знам дали сте се замисляли, но всеки от нас приема дядо Коледа като даденост. Той честичко е този невидим гост, който носи подаръците до елхата и безшумно си тръгва след това. Но какво ще се случи, ако той изчезне? И така, ако дядо Коледа наистина, съществува, той може и да изчезне, защото всичко в природата преминава от една форма в друга. От друга страна, ако подложим съществуването му на съмнение, ще изчезне нашият коледен дух.
Затова! Всички имаме нужда от дядо Коледа, твърди писателката на детски фентъзи романи Весела Фламбурари. Откъде обаче в народните вярвания идва упованието в дядо Коледа. Какво е той - мит, праобраз на някое далечно божество или множество архетипни вярвания в добрия край. Каква е връзката му с календара, сезоните и слънцестоенето. Защо всички се нуждаем от добрия старец и дали само заради подаръците, които той ни носи. Не сме ли просто едни непораснали деца, които протягат ръцете си към доброто, което да ги пази, поддържа вярата им в отплатата и в възнаградения ни труд. Вероятно е така, защото още в здрачните времена на палеолита, хората от ловните полета имали нужда да вярват в сияещи богове, които да им носят утешение.
И още. Има ли връзка дядо Коледа с утвърждаването на Коледа на 25 декември за празник? Каква пък е българската следа там?
Човекът винаги има нужда от волнодумни истории, в които да вярва, казва Весела Фламбурари. Тя ни обяснява и каква е връзката между геният по физика Анщайн и раздаването на подаръци.
И така, какво е общото между дядо Коледа, дед Мароз, вещицата Бефана, свети никола и домашни духчета?
Нека да чуем разказа на културолога Весела Фламбурари.
Защо възрастните се нуждаят от белобрадия добряк въпреки че си имат данък общ доход и всичко необходимо, за да бъдат сериозни? Кой литературен текст разкрива, че и Пипи празнува Коледа? Какво са измъдрили философите по въпроса дали имаме нужда от чудеса?
Има ли си дядо Коледа официална биография, и кой е авторът, впуснал се в приключението да разкрие детайли от живота на митологичния старец. Как се нарича книжното томче, приютило тези страници?
Как да разпознаем, че накрая на годината той ще ни посети и какво ни носи обикновено дядо Коледа?
Какво е общото между Коледната песен на Дикенс и куклите на Джим Хенсън.
Над всички тези въпроси продължаваме да разсъждаваме с автора на детско фентъзи Весела Фламбурари, културолог по образование и куклена актриса.
Тя ни разкрива и свои любими коледни текстове и как е работила в Националното радио по време на светлите празници.
Нека чуем.
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..
За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..
Дарина Славова, солистка на ансамбъл „Тракия“, завърши годината с интересно музикално предизвикателство в социалните мрежи. Тя призова талантливите деца на България да участват, като публикуват видео с изпълнение на песен от нейния репертоар на официалната ѝ Facebook страница. В рамките на един месец около 23 деца се включиха в инициативата. Сред тях..
И тази година коледарите ще спазят традицията и ще обиколят къщите в кърджалийския квартал Гледка. За значението и магията на тази обичана традиция разказва Здравка Димитрова от народно читалище "Родопски фар". “Коледарите тази вечер ще тръгнат от 18 ч. и ще обходят целия квартал Гледка, като започват, разбира се, от свещеника с благословия. Отец Кирил..
Тази година се навършват 40 години от събитията, останали в историята като Възродителен процес. Поклонението на Тюркян чешма в село Могиляне ще събере хора от близо и далеч, за да почетат паметта на невинните жертви. По този повод, Демокрация, права и свободи - ДПС организират редица възпоменателни събития в региона на Кърджали. Ресми Мурад, областен..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478