Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агушевите конаци - най-големият запазен феодален ансамбъл в Родопите

20
Агушевите конаци


В този репортаж правим един подробен тур на най-големия феодален замък на Балканския полуостров, който се намира само на около 60 км от Кърджали. Наш екип посетихме Агушевите конаци в село Могилица, който в момента се стопанисва от наследниците на  Салих ага под формата на частен музей. Сегашните собственици успяват да поддържат това архитектурно чудо, чрез входна такса и от лични средства. 


Агушевите конаци 


В родопското село Могилица се намира най-големият късносредновековен феодален замък без аналог на Балканския полуостров - Агушевите конаци. 

Агушевите конаци се състоят от три последователно свързани двора с жилищни и стопански сгради и изолирани един от друг с вътрешни зидове. Във всеки двор се е намирал по един кладенец, жилището на господаря, на домашната прислуга, помещенията за временните работници в стопанството, оборът, плевнята, хамбарът и други стопански помещения. Замъкът има 221 прозореца, 86 врати и 24 комина. Комплексът от сгради е построен от трима майстори в продължение на 20 години - от 1820 до 1840г, за богатия турски феодал Салих ага и тримата му сина. 
Фамилията е била доста образована. Пътувала е често на различни места. Така се е образовала, осен това така е и търгувала. Именно от там са знаели и чужди езици: 
На приземния етаж се е намирало хладилното помещение, където се е съхранявало млякото и сиренето. 

 

На втория етаж е живяла фамилията. Посреща ни огромен просторен коридор. Нашият гид ни показа уникални стаи, оборудвани с най-модерната инженерна мисъл за времето.

 

Всяка стая в Агушевите конаци, където е живяла фамилията, е оборудвана с огнище и баня.

 

  

Кухнята на фамилията в Агушевите конаци е оборудвана с огнище, освен това в стените има отдушници през които е излизала миризмата от готвенето,а също така кислородът от тях е спомагал за подсилване на огъня.

 

 

Детската стая в конака е доста голяма и притежава още една стая до нея в която се отглеждали всички деца на фамилията.

 

От втория етаж излизаме навън, където се намира вторият двор, който е построен на по-високо ниво. 

 

Щорите по прозорците са изолирали слънчевата светлина отвън, а отвътре топлината.

  

Качваме се на третия етаж, където са настанявали гостите и търговците. Пред нас се разкрива просторен коридор, а на тавана има запазена уникална дърворезба. 

 

На този миндер е снимана сцена със Стефка Берова във филма "Време разделно".

 

На миндера под тавана "Слънце" са посрещали гостите и търговците. 

 

 В голямата стая, където са настанявали гостите има още една тайна стая със замаскиран вход. Носи се легенда, че от тайника са се подлушвали и така са научавали големите търговски тайни. 


Другата стая, която веднага прави впечатление е така наречената "Най-светлата стая", в която се е помещавала библиотеката с над 400 тома книги. Част от тях са запазени и до днес в НБ "Иван Вазов" в Пловдид. 

 

Чрез това изобретение се е внасяла и отсервирала храната в помещението, където е живяла фамилията, без да се налага ратаите да влизат вътре.

Чрез това изобретение, ратаите са внасяли храната, а също са отсервирали, без да се налага да влизат в помещенията, където е живяла фамилията.  

 Агушевите конаци е най-големият запазен феодален ансамбъл в Родопите. Те са свидетелство за традициите при градежа и архитектурата на аристократичното късносредновековно жилище. С екипа ни се изумихме от внушителните пространства и придобивки, които са имали за времето си.

 

Кулата е разположена в югоизточната част на конака и наподобява на морски фар. Отвън тя е украсена със стенописи, а вътрешното архитектурно оформление е изпълнено от чам, орех и череша. Струва си човек да посети това място, защото несъмнено ще се вдъхнови. 

Кулата е разположена в югоизточната част на конака и наподобява на морски фар. Отвън тя е украсена със стенописи, а вътрешното архитектурно оформление е изпълнено от чам, орех и череша. 


  Чуйте репортажът в който уредникът Ели Андреева разказва подробно за Агушевите конаци.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Показват как се приготвя домашна трахана на Фармфеста в Момчилград

Теменужка Матева от Плевун , която възражда традицията на траханата у нас ще участва във втория ден на фермерския пазар "Фармфест" в Момчилград. Тя ще покаже как се прави трахана и сушени домати по българска рецепта. За смисъла на тези изложения и защо в миналото не е имало глутенова непоносимост , разговарях със самата нея. "Ще участвам с..

публикувано на 22.05.25 в 15:12
Снимката е илюстративна

5 рокли, една вечер и цяла нова епоха

В навечерието на най-вълнуващата седмица за зрелостниците – седмицата на баловете – разговаряме с абитуриентката Есиен Гюрсес от СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали. Тя разказва за емоциите около абитуриентския бал, предизвикателствата при подготовката и големите планове след дипломирането. 5 рокли за 5 събития: подготовката започва..

публикувано на 21.05.25 в 14:48

Вечер с танцуващия с думи Николай Милчев в Момчилград

На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00