От близо осем години в сърцето на Тракия, в Пловдив един гайдарски състав развива своята дейност. Създаден от възпитаници на Детско-юношески фолклорен ансамбъл Смолян и ученици на големия гайдар и ръководител на „101 каба гайди“ Костадин Илчев.
Основател и ръководител на състава „Родопчани“ е гайдаря Веселин Козарев. През годините в състава са се включвали родопчани, които живеят и работят в града под тепетата и не случайно носи името "Родопчани".
Стават популярни бързо в Пловдив и на репетициите им започват да идват желаещи да се научат да свирят на старинния родопски инструмент.
„Така по неволя, станах и преподавател“, разказва младият гайдар Веселин Козарев.
Така се заформила и школата по гайда, а желаещите не били никак малко. Дейността на гайдарския състав се разраства. С годините към него се включват и певци, и днес се налага да се преобразува на ансамбъл. А идеята за тази промяна дошла преди година.
„Родопския фолклор е песенен фолклор. Всички мелодии които се свирят на гайдата са песни. Няма как един гайдар да свири без да знае песните, без да може да пее. Така преди няколко години реших, че трябва да се учат гайдарите и да пеят. Поканих Златка Славова, тъй като тя е музикален педагог в СУ „Любен Каравелов“. Привлякохме Димитър Арнаудов (в.а. солист на орк. „Родопско настроение“) за кратко, а вече от две години поканих родопската певица Мария Каменова да води пеенето и да ни учи как да пеем“, разказва в интервю за „Полет над Родопите“ Веселин Козарев.
Бившият гайдарски състав "Родопчани" днес има солисти и ново име – „Еподай“, което го прави един истински фолклорен ансамбъл. Гайдарският състав към ансамбъла се състои от 30 души. Към момента в школата по гайда към ансамбъла се обучават над 40 деца и възрастни.
Ръководителят Веселин Козарев решава като ще се създава нова формация, тя да има и ново име. Име което да носи съдържание, да има смисъл, но да не носи географско и историческо съдържание. Тогава той споделя идеята си с д-р Георги Мишев, който се занимава с наука в областта на културата.
„Исках името да е нещо свързано с музиката, да звучи добре, но и да е естетично. Човек да се попита какво означава. Коментирайки с Георги Мишев, той ми разказа, как в древността лечителите използвали лечебни, вълшебни напеви, които се наричали „еподе“, а в множествено число „еподай“. Разказвайки ми тази история, на мен ми допадна и затова реших да се спра за име на ансамбъла - „Еподай“, защото музиката лекува душата, а ние ще правим музика, разказва още Веселин Козарев.
Гайдарите в ансамбъл „Еподай“ са над 30 души, а солисти гайдари са Аделина Чолакова, Веселин Козарев, Николай Бобчев, Борислав Тонев. Певческият състав наброява 15 души. Солисти са Мария Каменова, която е и диригент на певческия състав, Виктория Ангелова, Анелия Черешарова и Весела Йотова.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram
Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..
Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..
Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..
Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..
В епизод 42 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя департамент Йор и Лоар в регион Център-Вал дьо Лоар. Ще чуете: Кога е създаден департаментът и откъде идва името му? Арена на кои военни конфликти е департаментът и какъв договор е сключен в Бретини? Кои индустриални обединения имат..
Да не забравим и че наближава единствения у нас Празник на старозагорския деликатес - свинските уши, за който ще ни разкаже председателя на НЧ "Климент Охридски" академик Васил Герлимов. Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478