На 1 март в португалската столица Лисабон стартира пробега за мир в Европа. 24 000 км, 49 държави, милиони деца, спортисти и световни лидери участват в най-голямата щафета на европейския континент, която с пламтяща факла превръща мечтата за световен мир в реалност.
Световният пробег ще покрие 5-те континента, като стартира официално европейския си маршрут в град Лисабон. Факлата на щафетното бягане запали лично президента на Португалия Марселу Рибелу ди Соза.
Факелът на Мира ще бъде предаван от ръка на ръка, преминавайки през 6 големи града в Португалия и изминавайки около 400 км. В инициативата ще се включат приблизително 2000 души и деца от 13 училища.
В България международният отбор на "Peace Run" влиза на 13 май през граничен пункт Кулата. За 7 дни бегачите ще изминат с Факела на Мира около 700 км. до финала на маршрута, който ще бъде на 19 май в Бургас. Световната щафета ще премине през Гоце Делчев, Доспат, Широка Лъка, Чепеларе, Смолян, Мадан, Златоград, Момчилград, Кърджали, Хасково, Харманли, Тополовград, Елхово,Болярово, Малко Търново, Царево, Созопол и Бургас, а от там по вода до Украйна.
Щафетата завършва в Прага, Чехия, на 6 октомври 2020г.
Основател на пробега за мира "Peace Run" е Шри Чинмой. Той е международно признат като философ, художник, поет и спортист, посвещава живота си на изграждането идеалите за световен мир и единство. Той дава началото на многобройни инициативи, обединяващи хора от различни култури, като привърженик на идеята, че спортът е един от най-мощните инструменти за насърчаване на глобалната хармония.
От 1987 година, когато Шри Чинмой основава Пробега на Мира, Факелът преминава през повече от 150 страни по целия свят. Милиони хора, деца, бегачи и световни политически лидери са взели участие в международната щафета. За тези 32 години са изминати приблизително 500 000 км, което се равнява на повече от 14 обиколки около Земята.
Чуйте още подробности в интервюто със Здравко Йончев- Бариди в прикачения звуков файл.
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения. Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..
Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА". Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..
13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..
Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти. В мехлема влизат освен..
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478