Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Тодоров и Аглика Каменова за любовта към родопската каба гайда

Снимка: Личен архив



Оркестър „100 каба гайди“ е създаден през 1961 г. в гр. Смолян, с главен организатор и диригент Апостол Кисьов, а след 1965 г. и с концерт-майстор Анастас Иванов (бай Тасо). Наброявал е над 100 участници от Средните Родопи на възраст от 40 до 75 години. След дългогодишна дейност към Профсъюзен дом на културата в гр. Смолян, от 1992 г. оркестърът продължава своята дейност към читалище „Орфееви гори“ в смолянския квартал Райково. Първата ярка изява на оркестъра е на откриването на народния събор – надпяване „Рожен-61“. От тогава датира традицията всички „роженски“ събори на народното творчество да бъдат откривани с изпълнения на 100-те каба гайди, превръщайки се в емблема на радопския фолклор. След създаването си оркестърът започва активна концертна дейност в страната и осъществява турнета в Унгария, Русия и Чехия, откъдето носи много награди и отличия.

Днес главен художествен ръководител е Тодор Тодоров. 

Част от състава „100 каба гайди“ са и квартет „Аглика“, който е основан през 2006 година. В квартета участват Тодор Тодоров, двамата му сина и Аглика Каменова, която е дала името на квартета.

„От създаването на квартета се радваме на много участия, защото хората харесват съпровода на две или повече гайди, когато има глас. Звученето е по-различно. А в същото време това са солисти на „100 каба гайди“ концертираме на по-малки мероприятия, различни поводи, като семейни тържества, където не може да се събере целия състав. Нали си представяте, че в един ресторант или на една сватба няма как да се съберат 100 гайдари“, разказва Тодор Тодоров и продължава.

„Родопчанинът е закърмен с родопската песен. Родопската каба гайда е характерен инструмент за планината. Имаме си и музикално училище, което обучава млади гайдари. Така имаме попълнение и сме сигурни, че след нас остава нещо, което ще носи здраво гайдарското изкуство“, допълва ръководителя на „100 каба гайди“.

Най-малкият гайдар в състава „100 каба гайди“ е 6 годишен, а най-възрастния е Стою Чонгаров, който е 88-годишен.

Тодор Тодоров започва да се учи да свири на гайда още 11-12-годишен. Научава голяма част от песните от майка си. Успява да предаде любовта към този музикален инструмент и на двамата си сина.

„Никога не съм ги карал на сила да свирят на гайда. Един ден, докато си работех в работилницата големия син влезе и ми каза: „Радецки, ти на мен кога ще ми направиш гайда?“ И аз му казах: ми, трябва да дадеш поръчка, колега“. И така закачливо тръгна с гайдата… Аз между другото най-малко съм преподавал на моите деца,“ разказва пред водещия на „Полет над Родопите“ Тодор Тодоров.

В състава „100 каба гайди“ има и жени гайдарки, една от тях е Аглика Каменова. Тя влиза в оркестъра като солист, но възхитена от родопския инструмент решава да пробва да се научи да свири и вече 12 години гайдата и е спътник. 

Любовта към родопската песен се заражда още като дете. Като ученичка Аглика е пяла по концерти. След като се омъжва прекъсва с пеенето за около двадесет години и през 2006 година пътя я води в читалище „Орфееви гори“ в квартал Райково и така започва отново да се занимава с пеене.

„Когато чуя родопската песен, тя те пали отвътре. Няма как човек, родопчанин който да издържи и да не запее или да не си я тананика,“ разказва Аглика Каменова.

Аглика Каменова е представяла родопската песен освен в България и в Сърбия, Германия, Гърция и Чехия.

„Щом сме разплаквали публиката това е показателно, че родопската песен и гайда докосват душата на човек, пък бил той и чужденец“, споделя Аглика.

През 2021 година оркестър „100 каба гайди“ ще отбележи 60-годишен юбилей от създаването си.

Чуйте повече в прикачените звукови файлове. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52