Родопите имат много неща с които да се похвалят - най-обширната планина в България, родопската песен „Излел е Дельо хайдутин“ лети в космоса, в Родопите се намира и единственият в България коран, в който името на Аллах е изписано със златни букви. "Златния коран" се намира в джамията в село Чепинци, община Рудозем.
В миналото си селото е носело името Чангърдере, което означавало „Звънчевата долина“ или „Долината на чановете“. Преди затварянето на границата с Гърция от тук са минавали стада с овце към Беломорието и огласяли селото със звъна на чановете си.
В селото има седем месджида и една централна джамия. Тя е една от малкото джамии с две минарета в България. В нея има отредено специално място за библиотека в която се съхранява най-богатата колекция от текстове на арабски и персийски език в България след тази на Института по Балканистика и Ориенталистика към Българската академия на науките. Точно тук се съхранява и „Златния Коран“ - уникат от XIV век. Той е бил намерен в зид на стара къща някъде в Маданско, разказва Исмет Моллов, председател на мюсюлманското настоятелство в село Чепинци.
„Когато построихме новата джамия през 2001 година, направихме и библиотека към нея. И казахме на хората в региона - всеки, който има такива стари религиозни книги, да ги донесе в джамията. Така, когато са ходили из селата в Мадан наши хора, са попаднали на човек, които им е дал „Златния коран“, а той го е намерил в зид на стара къща. След това занесохме корана в Националната библиотека в София. Там го реставрираха, почистиха и си го върнахме тук в джамията“, разказва Исмет Моллов.
В библиотеката към джамията на Чепинци има над 800 печатни издания на арабски и персийски език. Съхраняват се и 350 тома ръкописна литература - арабска калиграфия с поезия, история, етика и музика, дори Библията написана на арабски.
Строежът на джамията започва през 1992 година и се открива за богослужение през 2001 година. Тя е първата джамия с две минарета в региона, дори в Родопите. Интересното за строежа на голямата джамия в Чепинци, е че проектант на храма е бил местен човек с начално образование – Раиф Куцев. Макар с пети клас, Раиф бил буден човек, имал строителна бригада и давал работа на много хора от селото като строители по обекти София и страната. Днес той е на 80 години и живее старините си в София.
Чуйте още в репортажа на Божидар Чолаков.
В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..
Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи. А той, мостът, е..
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478