Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

24 години след смъртта си прочутия родопски гайдар Стефан Захманов е жив

2
Стефан Захманов
Снимка: Личен архив

Къщата ни в Соколовци винаги беше пълна с приятели на дядо и се чуваше гайдата му“, това си спомня внучката на прочутия родопски гайдар Стефан Захманов, който преди 24 години засвири с гайдата си на небето.

Стефан Захманов е роден на 14 декември 1903 година в  село Долно Дерекьой (днес Соколовци). Един от старите майстори на родопската каба гайда, който прославил не само родното си село, а Родопите и България по света.

През 2013 година на Петровде в родното село на гайдаря откриват паметна плоча по повод 110-тата годишнина от рождението на именития гайдар Стефан Захманов. Плочата е подарена на селото от Сдружение „Родопски хайдути“.

Днес гайдаря от Соколовци има трима наследници кръстени с неговото име, като единия му внук носи и двете му имена – Стефан Захманов, той е част от гайдарски състав „101 каба гайди“.

Внучката му Стефка Анастасова-Чавдарова си спомня за дядо си, че е бил много строг, но в същото време добър и мил.
„Къщата в Соколовци беше постоянно пълна с хора. На гости ни идваха известни народни певици, аз ги познавам от него, и Христина Лютова, и Валя Балканска,  и много други.  Големия му приятел и съратник гайдаря Лазар Каневски с който свиреха много и  обикаляха по света. Много харесвах да ходя в Соколовци, защото беше весело. Имам страхотни спомени“ , разказва една от внучките на Стефан Захманово.



Гайдарите Стефан Захманов и Паун Кушлев предвождат шествието на родопските родове - 1987 г.

Стефан Захманово водел по участие в събори една от внучките си, която пеела заедно с него,  с идеята тя да го наследи в това му поприще на гайдар и човек обичащ фолклора, но не успява да я запали толкова силно, че това да стане живота ѝ.

По пътя на дядо си тръгва най-големия внук на именития гайдар, които носи и двете му имена Стефан Георгиев Захманов. Днес той е наследник на гайдата му, одеждите му и всички медали и награди, които е получавал стария Захманов.

Стефан Захманов – старши е причината в Родопите да заживее холандец влюбил се в този родопски архаичен инструмент – гайдата. Мейс Мюлер по професия биолог се запознава със Стефан Захманов след като е слушал плоча с негови запис. Мейс и съпругата му били чести гости на Захманови в Соколовци, докато преди повече от 12-13 години решава да се преместят постоянно тук в България. В шеговит разговор Мейс казва: „Захманови са виновни, аз да съм днес тук и да живея в Момчиловци“.  Повече от пет години Мейс Мюлер е част от гайдасрки състава „101 каба гайди“, а жена му Селин Ван Дулкан смайва нашенци с начина на изпълнение на родопските песни. 

Такава е силата на Родопите, родопчанина и родопската каба гайда, да омайват с красотата си, да те трогват с добротата си и да омагьосат с мелодията на гайдата. Това ще е така и занапред защото има наследници на тази култура и традиции в Родопите, както вече 24 години след смъртта си Стефан Захманово е жив.  

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52