Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Горски приказки разказват Родопите“ в РИМ Смолян

Ласло Наги свързава Смолян с унгарската община Кишпещ

4
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Регионалният исторически музей в Смолян е създаден през 1935 година, но в днешната си сграда, която е построена специално за нуждите на музея с просторни експозиционни зали и фоайета за временни изложби се намира от 1982 година, когато се строи новия център на Смолян, с много други обществени сгради. Част от новия център са художествената галерия, сградата на община Смолян, Областната управа и Родопски драматичен театър "Николай Хайтов".

От 2002 година Регионалния исторически музей носи името на учителя и музеен деец от Устово Стою Шишков.

Фондът с музейни експонати наброява близо 150 хиляди и включва предмети от археологията, историята, бита и културата на родопчани, ордени и медали - колекцията е една от най-богатите в страната, представящи наградната система на България.

Посещението в Регионалния исторически музей град Смолян е най-бързият начин да се запознаете с хилядолетната история на Средните Родопи, запазена и пренесена през вековете и съхранена за бъдещето.


В музей "Стою Шишков" са се опитали да привлекат любопитството и на най-малките посетители, като са обособили специален кът за тях. В музейната изложба „Горски приказки разказват Родопите“ децата могат да се запознаят с различни видове животни, които се срещат в този регион, като кафява мечка, дива котка, глухар, сърна, кълвач и други горски обитатели, като посетителите могат да ги видят в техните реални размери. Обособяването на постоянната музейна изложба на животинския свят на Средните Родопи е благодарение на Регионалната инспекция по околна среда и водите Смолян (РИОСВ  - Смолян).

„Изложбата първоначално стартира с едно дарение на РИОСВ – Смолян, която ни предостави четири препарирани мечки, две в зряла възраст, две по-малки мечета, дива котка, женски глухар, който е вписан в червената книга. Така започнахме да мислим как да ги представим на по-малките ни посетители по начин, по който да ги заинтригува. Затова направихме една специална къщичка под формата на шишарка, която нарекохме „Тайните на шишарката“, като малчуганите могат да влязат вътре и да видят изображенията на различните животни. Във формата на пано сме направили едни материали със снимка и текст за различните видове шишарки как изглеждат, например шишарката на калабрийски бор, смърч, а от задната страна, като се завърти може да се прочете нещо интересно за тях. Имаме и пъзел с кубчета на които е изобразено животно, като при подреждането им могат да участват повече от едно дете.“ Разказва уредника Анна Булгурова. 


Статистиката показва, че посетителите в музея в последните три години се увеличават. Като през 2019 година желаещите да разгледат музея "Стою Шишков" са над 13 хиляди. В последните няколко години от музея отчитат ръст на семейните посещения, не липсват и чуждестранни туристи от Турция, Великобритания, Русия, Гърция, Унгария и Италия. 

Голям е броят на унгарци и това не е случайно. Защото община Смолян е побратимена с унгарската община Кишпещ и не само това, в Смолян се намира Къщата-музей на класик на унгарската литература, поет, преводач, художник, един от първите носители на Международна Ботевска награда и на орден "Кирил и Методий" Ласло Наги. Той е превел над десет хиляди стиха от българската народна поезия и от български поети. В негова чест в началото на 1980-те години в Смолян е открита Къща-музей "Ласло Наги", която се помещаваща в Гьорджевата къща - сграда от ХIX век, обявена за паметник на родопската архитектура.

Ласло Наги пристига през 1949 г. със стипендия в България. Остава и твори две години, завладян от българската природа и поезия. По-нататък често посещава България със съпругата си, поетесата Маргит Сечи. Ласло Наги е почетен гражданин на град Смолян.

Постоянната експозиция в къщата-музей включва най-важните елементи от изобразителното и поетичното наследство на Ласло Наги. Както в поезията, така и в живописното и графичното му творчество изпъква мотивът на коня, като символ на изчезващия свят на селото, на природата, на естествените общности и на свободата.

Ето ви две предложения за следваща дестинация. Регионален исторически музей "Стою Шишков" работи всеки ден от 9 до 18 ч. и Къщата-музей "Ласло Наги", която е отворена за посетители от вторник до събота от 10 до 18 ч.

Посетете ги и ще преоткриете един различен Смолян.

Може да чуете репортажа в прикачения звуков файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фини прахови частици над нормата в Кърджали

През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..

публикувано на 10.01.25 в 15:20

Чакат живите коледни елхи за следпразнична гощавка в зоопарка в Хасково

Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..

публикувано на 10.01.25 в 15:10

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35