Регионалният исторически музей в Смолян е създаден през 1935 година, но в днешната си сграда, която е построена специално за нуждите на музея с просторни експозиционни зали и фоайета за временни изложби се намира от 1982 година, когато се строи новия център на Смолян, с много други обществени сгради. Част от новия център са художествената галерия, сградата на община Смолян, Областната управа и Родопски драматичен театър "Николай Хайтов".
От 2002 година Регионалния исторически музей носи името на учителя и музеен деец от Устово Стою Шишков.
Фондът с музейни експонати наброява близо 150 хиляди и включва предмети от археологията, историята, бита и културата на родопчани, ордени и медали - колекцията е една от най-богатите в страната, представящи наградната система на България.
Посещението в Регионалния исторически музей град Смолян е най-бързият начин да се запознаете с хилядолетната история на Средните Родопи, запазена и пренесена през вековете и съхранена за бъдещето.
В музей "Стою Шишков" са се опитали да привлекат любопитството и на най-малките посетители, като са обособили специален кът за тях. В музейната изложба „Горски приказки разказват Родопите“ децата могат да се запознаят с различни видове животни, които се срещат в този регион, като кафява мечка, дива котка, глухар, сърна, кълвач и други горски обитатели, като посетителите могат да ги видят в техните реални размери. Обособяването на постоянната музейна изложба на животинския свят на Средните Родопи е благодарение на Регионалната инспекция по околна среда и водите Смолян (РИОСВ - Смолян).
„Изложбата първоначално стартира с едно дарение на РИОСВ – Смолян, която ни предостави четири препарирани мечки, две в зряла възраст, две по-малки мечета, дива котка, женски глухар, който е вписан в червената книга. Така започнахме да мислим как да ги представим на по-малките ни посетители по начин, по който да ги заинтригува. Затова направихме една специална къщичка под формата на шишарка, която нарекохме „Тайните на шишарката“, като малчуганите могат да влязат вътре и да видят изображенията на различните животни. Във формата на пано сме направили едни материали със снимка и текст за различните видове шишарки как изглеждат, например шишарката на калабрийски бор, смърч, а от задната страна, като се завърти може да се прочете нещо интересно за тях. Имаме и пъзел с кубчета на които е изобразено животно, като при подреждането им могат да участват повече от едно дете.“ Разказва уредника Анна Булгурова.
Статистиката показва, че посетителите в музея в последните три години се увеличават. Като през 2019 година желаещите да разгледат музея "Стою Шишков" са над 13 хиляди. В последните няколко години от музея отчитат ръст на семейните посещения, не липсват и чуждестранни туристи от Турция, Великобритания, Русия, Гърция, Унгария и Италия.
Голям е броят на унгарци и това не е случайно. Защото община Смолян е побратимена с унгарската община Кишпещ и не само това, в Смолян се намира Къщата-музей на класик на унгарската литература, поет, преводач, художник, един от първите носители на Международна Ботевска награда и на орден "Кирил и Методий" Ласло Наги. Той е превел над десет хиляди стиха от българската народна поезия и от български поети. В негова чест в началото на 1980-те години в Смолян е открита Къща-музей "Ласло Наги", която се помещаваща в Гьорджевата къща - сграда от ХIX век, обявена за паметник на родопската архитектура.
Ласло Наги пристига през 1949 г. със стипендия в България. Остава и твори две години, завладян от българската природа и поезия. По-нататък често посещава България със съпругата си, поетесата Маргит Сечи. Ласло Наги е почетен гражданин на град Смолян.
Постоянната експозиция в къщата-музей включва най-важните елементи от изобразителното и поетичното наследство на Ласло Наги. Както в поезията, така и в живописното и графичното му творчество изпъква мотивът на коня, като символ на изчезващия свят на селото, на природата, на естествените общности и на свободата.
Ето ви две предложения за следваща дестинация. Регионален исторически музей "Стою Шишков" работи всеки ден от 9 до 18 ч. и Къщата-музей "Ласло Наги", която е отворена за посетители от вторник до събота от 10 до 18 ч.
Посетете ги и ще преоткриете един различен Смолян.
Може да чуете репортажа в прикачения звуков файл.
Росица Генчева получи грамота от конкурса "Пазител на традициите" в раздел "Кулинария". Всеки е пазител на традициите, казва организаторът Пеньо Иванов. Изключително трудно над 15-членното жури отличи само някои от 32-те силни номинации на заслужили и талантливи българи. Да бъдат част от журито в седемте категории имаха честта редица..
Ерол Мюмюн: Следвам мисията си - да превърнем Кърджали в нашия приятен дом за живеене За да работят общините е нужно да има по-скоро редовно правителство. Това каза Ерол Мюмюн, кметът на община Кърджали, който се отказа от депутатското място в 51 НС. Припомням, че той бе водач на листата на ДПС Ново Начало в Кърджали, където формацията бе победител на..
"Майка ми беше от хората, които оцеляват с обич и доброта. Живееше в прошка. Тя не си отиде преди повече от 20 години, остана, за да ни пази. В размисъл съм за хляба-змия , който се прави за Сирни Заговезни. За очите на змията, за наричането, за разчупването и за раздаването, за прошката, за искането и моженето, за търсенето и..
Във втората част на предаването Ви отвеждаме на пазара в Бишкек, Киргизстан, където пазарлъкът е нещо свещено. За това ни разказва Магдалена Гигова. Нурай Садулов ще ни отведе в страната на любовта и виното , Франция с рубриката "Франция, Мон Амур"! Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и..
В Родопски драматичен театър, в Смолян се проведе празничен концерт по повод 20 години от създаването на Гайдарски състав „101 каба гайди“. Любимите изпълнители получиха заслужени аплодисменти от публиката. По повод годишнината и с решение на читалищното настоятелство бяха връчени награди: Костадин Илчев бе удостоен със званието Будител на..
Ръст от почти 200 на сто на заболеваемостта от диабет тип 2 показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Като още по-сериозен проблем специалистите сочат факта, че половината от хората, страдащи от хроничното заболяване дори не знаят за това. Ендокринолозите предупреждават, че диабетът става все..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478