Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-старата църква в област Хасково - „Св. св. Константин и Елена“ е в село Долно Луково

Тази седмица в рубриката “Любопитно от областта” от областната администрация в Хасково ни отвеждат в община Ивайловград, за да ни разкажат за най-старата църква в  област Хасково - „Св. св. Константин и Елена“ в село Долно Луково.

Историята разказва, че в началото на XVII век чумната епидемия унищожава масово населението на село Суванли. Малцината оцелели жители вярвали че, ако прекосят близката река, водата може би ще пресече заразата и ще бъдат спасени. Поради тази причина те се изселили от селото и се преместили от другия край на реката, където създали село Долно Луково.

След като се установили на новото място, жителите на с. Долно Луково решили да си построят църква. Въпреки, че в Османската империя строителството на православни храмове е било забранено, освен ако за това няма специално разрешение, през 1806 г. местните хора започват изграждането ѝ. Легендата разказва, че те издигат християнския храм за седем нощи. На турските власти те казвали, че строят обор, в който преминаващите да могат да оставят добитъка си за през нощта. Това е и причината външният вид на църквата да наподобява селскостопанска постройка – без врати и прозорци. Местните хора трескаво бързали да завършат храма, за да спазят султанския указ, който гласял, че духовен храм с изграден покрив не се разрушава.


Те спазват и друго указание на султана църквата да бъде по-ниска от човек, яхнал кон. И макар отвън „Св. св. Константин и Елена“ да изглежда скромна, за да не привлича внимание, в нея местни майстори са изрисували уникални стенописи, запазени и до днес. Върху глинената мазилка, с изцяло естествени материали, иконографите са вплели символи на местния поминък – слънчоглед, грозде, орехи, кръвоспиращата билка овчарска торбичка. Изобразили са сцените на страшния съд по начин, представящ техните разбирания и духа на времето – чорбаджията – грешник, който държи торбата с жълтиците,  прелюбодеецът с воденичен камък на шията и лъжецът, обесен за езика на маслинено дърво. Интересно е, че вътрешността е разделена на две – мъжко и женско отделение, което рядко се среща във възрожденските църкви, а всеки от родовете е имал определено място, като неговият стол се е различавал от другите.


Църквата „Св. св. Константин и Елена“ е една от малкото, имащи аязмо в самия олтар, а точно пред него е вградена паметна каменна плоча с имената на всички ктитори, дарили средства за изграждането на храма. Плочата се осветява от кристален полилей, дарен лично от монах от Света гора. Хората смятат храма за чудодеен – достатъчно е да застанеш под полилея, да запалиш две свещи, докосвайки кристалите му, след което да положиш едната свещ пред иконата на Исус Христос, а другата пред Богородица и желанието ти да се сбъдне.

Църквата „Св. св. Константин и Елена“ няма камбанария и до 1950 година миряните били привиквани за молитва от дървено клепало, окачено на един от високите дъбове около храма.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

По-чувствително поскъпват кашкавалът, сиренето и пилешкото

Продуктите от основната потребителска кошница са поскъпнали с два лева на едро за последната седмица, отчитат от Държавата комисия по стоковите борсии тържищата.  Увеличението на цените на годишна база се дължи основно на плодовете и зеленчуците, които са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните..

публикувано на 14.07.25 в 15:40

Протестът на горските служители приключи, пуснаха от ареста вицепрезидента на КНСБ

  Протестът на горските служители на магистрала "Тракия" приключи. В 14.00 часа в София започва среща на синдикатите с министъра на земеделието Георги Тахов като част от преговорите за увеличение на заплатите на работещите в горските и ловните стопанства. Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който беше задържан при сблъсъците на..

публикувано на 14.07.25 в 15:00

Нов фонтан ще краси парк „Нилюфер“ в Ардино

Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан извърши оглед на строителните дейности по изграждането на новия фонтан в парк „Нилюфер“. Заедно с него бе и неговият заместник Неджми Мюмюнходжов. Новото съоръжение ще допринесе за осъвременяването на парковата среда, като включва иновативни технологични решения и елементи на дигитализация. „Работим..

публикувано на 14.07.25 в 10:50

Ансамбъл „Орфей” е на финал на Международния фолклорен фестивал в Прищина

Представителният танцов ансамбъл "Орфей" при Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова, се класира на финала на Международния фолклорен фестивал „Новороден” в Прищина, Косово. Кърджалийските танцьори ще се надиграват с още 10 ансамбъла за призови места. В този празник на фолклорното танцово изкуство..

публикувано на 11.07.25 в 13:03

Модернизират кабинета на Школата по етнография в ОДК

Общински детски комплекс в Кърджали получи добра новина  - а тя е, че са спечелили проект, с който ще могат да обновят кабинета на Школата по етнография и краезнание с ръководител Нели Карабашева.  Проектът е наименуван „Магията на традициите“ и е на стойност 19 977 лв. „ От класирани 48 проекта на центрове за подкрепа за личностно..

публикувано на 10.07.25 в 12:35

Тахов заминава в Будапеща за среща със земеделските министри на 4 държави

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще участва в среща в Будапеща с колегите си от Унгария, Полша, Словакия и Румъния. Срещата се организира за обсъждане на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия и Украйна. В него се преразглежда двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия...

публикувано на 09.07.25 в 09:20

146 години от създаването на Българските митници

Митническите служители отбелязват професионалния си празник на 7 юли -  Денят на българските митници. На този ден преди 146 години с Указ №2 на княз Александър I Батенберг са учредени митниците и митарствените пунктове на Княжество България.  Този управленски акт се случва веднага след назначаване на първото българско следосвобожденско..

публикувано на 07.07.25 в 10:35