Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо град Маджарово носи името на големия тракийски войвода Димитър Маджаров

Тази седмица в рубриката “Любопитно от областта” от областната администрация в Хасково ни отвеждат в община Маджарово. 

През септември на 1913 година, докато българските войници се сражават на бойните полета на Междусъюзническата война, башибозукът и османската армия нахлуват и подлагат хиляди тракийски българи на гонения и изтребление, а цели села биват безкомпромисно опожарени. За да се спасят, те търсят убежище и защита в село Доганхисар, но само няколко дни след като са приютени, отново са нападнати от около 2000 башибозуци. Селото не удържа на атаката и населението побягва в посока Дедеагач, днешен Александруполис. Част от тях търсят защита при гръцкия владика, но за да я получат от мъжете се изисква да се погърчат. Те отказват и се обръщат към европейските консули, но и те не указват съдействие. Междувременно гръцката войска напуска Дедеагач и градът бил зает от османски аскер и башибозук. На 23 септември на българското население е наложено да тръгне в посока град Фере, тогава част от Османската империя. Страхувайки се от това какво им предстои, една част от хората отказват да се подчинят и около 10 човека биват разстреляни на място. Така с бой и плач, хората са принудени да напуснат Дедеагач и да тръгнат на изток към град Фере. Сформираната колона наброява 12 000 души. Те нощуват край село Урумджик, където жените са изнасилвани, а мъжете са бити и ограбвани. След тази кошмарна нощ, изпълнена с писъци и човешко страдание, колоната продължава пътя си на изток. В този критично-напрегнат момент в помощ на тракийското население се явяват четите на Димитър Маджаров и Руси Славов. Те са предупредени точно откъде ще премине колоната от тракийски българи и предварително проучват удобните позиции в южните покрайнини на град Фере, откъдето устройват изненадваща засада. Четниците успяват да ликвидират водача на османлиите и в създалата се суматоха, приканват населението да бяга към доганхисарския балкан. За кратко населението се изтегля и укрива в гората. По това време башибозукът отмъщава на изостаналите тежкоподвижни селяни, избивайки ги с неподозирана жестокост.


На 25 септември една група от около 1000 души се отделя от колоната и по ирония на съдбата е пресрещната от османската редовна войска, която е тръгнала от село Батурен към село Пишман, за да прочисти балкана от бунтовнически елементи. Войниците се нахвърлят на жените и децата – грабят, изнасилват и плячкосват.

На 28 септември Димитър Маджаров събира старейшините и решават да преведат населението от вече приблизително 20 000 души, събрани от околностите, в поход към България. Два дни след това нощуват в балкана на връх Коджаеле, където е валяло сняг, уморени и премръзнали, загиват над 100 души.


Походът продължава седем дни и на 4 октомври, 1913 година, в близост до село Ятаджик, днешно Маджарово, рано сутринта ги посрещнала засада от башибозук. В този ден се водят най-големите сражения. Четите спасяват, колкото могат от населението. След засадата уплашените жени и деца тръгват надолу по дерето под връх „Чаталкая“, за да преминат р. Арда, която в този момент е граница на България. Там попадат под обстрела на картечница, която става причина за кръвопролитната смърт на хиляди тракийци по пътя им към живота. В мразовития октомври месец, реката е пълноводна, а от кръвта на хилядите убити тракийци водата тече червена и безпощадно повлича голяма част от децата и по-възрастните хора, които се опитват да преминат през нея. Самият Маджаров подава от ръка на ръка дечица. За да прекосят реката хората решават, да се хванат за ръце и заедно да се опитат да се спасят. От другия край на реката ги очакват български граничари, които се впускат в помощ на бежанците.

Над 2000 души, сред които жени и деца били избити и удавени в р. Арда, останалите били спасени благодарение на храбростта на Димитър Маджаров и Руси Славов. С дни реката е влачила труповете на загиналите. В знак на признателност към тракийския войвода, селището Ятаджик по късно Дупница, през 1959 година е преименувано на Маджарово. Обявено е за град през 1974 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Арести в Истанбул и още два града заради корупционно разследване

47 души бяха задържани при полицейски акции в Истанбул, Текирдаг и Анкара по корупционно разследване, което започна след ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу през март. Сред арестуваните има и високопоставени служители на столичната община, съобщават турски медии, цитирани от Асошиейтед прес. Имамоглу беше арестуван на 19 март, като действията..

публикувано на 26.04.25 в 17:35

Съветват да се пазят всички документи при онлайн покупки

Онлайн пазаруването крие редица рискове и потребителите трябва да бъдат внимателни – за това предупреждават от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Експертите подчертават, че законодателството осигурява еднаква защита, независимо дали стоката е купена от физически магазин или онлайн платформа. Потребителите трябва да знаят, че имат право на..

обновено на 26.04.25 в 11:20

КЗК глоби фирми заради краве мляко в овче сирене

Комисията за защита на конкуренцията санкционира две млекопреработващи предприятия заради наличие на краве мляко в овче сирене. Глобата е за над 1 млн лв. Производството е образувано след извършено предварително проучване на КЗК по повод публикации за несъответствия в съдържанието на овче сирене през 2023 година.  От комисията уточняват, че..

публикувано на 23.04.25 в 11:24

Ботевци са иноватори сред изучаващите немски език в страната

Възпитаници на Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали отново бяха пионери сред учащите езика на Гьоте в цялата страна. В проведената неотдавна конференция на издателство „Клет България“ „Klett - Tag 2025“ за иновации в преподаването на немски език ученици и учители от Езиковата в Кърджали представиха новаторски проекти. На форума бяха..

публикувано на 21.04.25 в 19:25

Агнешкото в Кърджали стига 24 - 25 лв./кг

С наближаването на Великден интересът към традиционните празнични продукти расте – най-вече към агнешкото месо, яйцата и козунаците. Проверка на Радио Кърджали показа, че цените в града варират в зависимост от мястото на покупка, а изборът е между вносно и местно производство. В големите хранителни магазини в Кърджали агнешката плешка се предлага по 20..

обновено на 16.04.25 в 09:35

Скок в сигналите за бедстващи щъркели отчитат РИОСВ Хасково

Необичайно увеличение на сигналите за ранени щъркели е отчетено в началото на април от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Хасково. По думите на директора на инспекцията Марияна Вълчева, най-вероятно причината е свързана с изтощението на някои от птиците или с наранявания, получени по време на дългия прелет към страната,..

публикувано на 15.04.25 в 16:20

Започва активният сезон за защита на земеделските площи от градушки

Активният сезон за борба с градушките започва официално днес, като символичното му откриване ще се състои в командния пункт на Регионална дирекция „Борба с градушките“ в село Голям чардак, област Пловдив. Противоградовата защита в страната се осъществява чрез два основни метода – ракетен и самолетен. С ракетен способ се покриват около 22 милиона..

публикувано на 15.04.25 в 11:40