Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата в село Давидково - храм за трима

6
Църквата "Свети Пророк Илия" с. Давидково
Снимка: Божидар Чолаков, БНР - Радио Кърджали

Многобройни са църквите в родопските села останали без свещеник,  като паметници.  Днес, малцината останали християни в селото  полагат грижа за храма. Такава е и църквата "Свети Пророк Илия" в село Давидково.  Тя е построена през далечната 1923 година.  В миналото тя е обслужвала освен давидковцжи и християните от Загражден, но днес в Загражден си имат изграден параклис. Църквата в Давидково е  разположена на възвишение в селото. По време на комунизма храма е бил склад за брашно. Днес вратите на църквата се отварят само по време на погребения и празници. За християнския храм се грижи 79-годишния Петър Киряков. 

„Спомням си, по време на сватби, макар и погребения църквата се пълнеше до балкона с хора. Днес максимум трима души могат да дойдат,  другите са на легло“, разказва бай Петър Киряков.

Петър Киряков показва камъка на който е отбелязан кога е построен храма

В предверието на църквата са поставени портретите на най-дълго служилия свещеник и семеен портрет  на едни от големите дарители на храма.

Църквата "Свети Пророк Илия" има красив иконостас, построен през 1935 година.

„Макар, че покрива пропускаше дъжда иконостаса оцеля. Правен е на място, тук от майстор Стефан. Всичко в църквата беше с ламперия. Пода беше дървен, но се появи дървесна гъба и прояде всичко. Наложи се да махнем всичко. Със средства, които аз съм сдобил от моите ученици и дарители, направихме пода с плочки“, разказва още Петър Киряково.

Иконостасът в църквата

Когато на малцината давидковци им се наложи нуждата от свещеник, освен този от Мочиловци,  те често прибягват до услугите на свещеник родом от село Манастир, но служещ на Света гора. Поради малкото останали християни в селото - все възрастни хора им е трудно да организират празника на църквата, казва бай Петър.

В регистъра за венчаванията в църквата "Свети Пророк Илия" е записано, че точно преди 69 години на 11 ноември е проведена последната венчавка. В храма се пазят и регистрите за ражданията и кръщенета. Първото регистрирано кръщене в Давидково е преди 106 години.


Бай Петър Киряков се грижи за църквата безвъзмездно, за да личи, че все още има живот в храма. Камбаната на църквата бие рядко и то главно по тъжен повод.

79-годишният Петър Киряков, пенсиониран учител по професия, може би е последният пазител на църквата. Иде ли си бай Петър и църковната камбана в селото ще замлъкне. 

Чуйте целия репортаж в прикачения звуков файл. 



Петър Киряков, отговорник за църквата


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06