Многобройни са църквите в родопските села останали без свещеник, като паметници. Днес, малцината останали християни в селото полагат грижа за храма. Такава е и църквата "Свети Пророк Илия" в село Давидково. Тя е построена през далечната 1923 година. В миналото тя е обслужвала освен давидковцжи и християните от Загражден, но днес в Загражден си имат изграден параклис. Църквата в Давидково е разположена на възвишение в селото. По време на комунизма храма е бил склад за брашно. Днес вратите на църквата се отварят само по време на погребения и празници. За християнския храм се грижи 79-годишния Петър Киряков.
„Спомням си, по време на сватби, макар и погребения църквата се пълнеше до балкона с хора. Днес максимум трима души могат да дойдат, другите са на легло“, разказва бай Петър Киряков.
В предверието на църквата са поставени портретите на най-дълго служилия свещеник и семеен портрет на едни от големите дарители на храма.
Църквата "Свети Пророк Илия" има красив иконостас, построен през 1935 година.
„Макар, че покрива пропускаше дъжда иконостаса оцеля. Правен е на място, тук от майстор Стефан. Всичко в църквата беше с ламперия. Пода беше дървен, но се появи дървесна гъба и прояде всичко. Наложи се да махнем всичко. Със средства, които аз съм сдобил от моите ученици и дарители, направихме пода с плочки“, разказва още Петър Киряково.
Когато на малцината давидковци им се наложи нуждата от свещеник, освен този от Мочиловци, те често прибягват до услугите на свещеник родом от село Манастир, но служещ на Света гора. Поради малкото останали християни в селото - все възрастни хора им е трудно да организират празника на църквата, казва бай Петър.
В регистъра за венчаванията в църквата "Свети Пророк Илия" е записано, че точно преди 69 години на 11 ноември е проведена последната венчавка. В храма се пазят и регистрите за ражданията и кръщенета. Първото регистрирано кръщене в Давидково е преди 106 години.
Бай Петър Киряков се грижи за църквата безвъзмездно, за да личи, че все още има живот в храма. Камбаната на църквата бие рядко и то главно по тъжен повод.
79-годишният Петър Киряков, пенсиониран учител по професия, може би е последният пазител на църквата. Иде ли си бай Петър и църковната камбана в селото ще замлъкне.
Чуйте целия репортаж в прикачения звуков файл.
Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..
Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди". Голяма част от..
Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..
В епизод 48 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя, след дълга обиколка из долината на Лоара, последния департамент в регион Център Вал дьо Лоар, а именно Лоар е Шер. Ще чуете: Откъде идва името на департамента? Коя песен допринася за известността на департамента във Франция? Кои са..
След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер. А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..
През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..
И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478