Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията поразява психиката така както военното положение

Психотелесният терапевт Кремена Станилова коментира влиянието на продължителния стрес от лошите новини, свързани с коронавируса




Как преживяват локдауна, а преди това и извънредната ситуация уязвимите групи в Кърджали, сред които са и възрастни хора? Приклещени зад телевизора, те могат лесно да попаднат в клопката на страха, като най-голям е рискът при самотно живеещите хора. Контактът на този възрастен със света преминава през всичко онова, което бълват новините и е естествено да се почувства неориентиран, казва телесният психотерапевт Кремена Станилова. "Не съм убедена, че са само възрастните го преживяват най-тежко, по-скоро възрастните, които живеят сами. Моето наблюдение е, че когато са в двойка, те някакси са малко откъснати от цялата тази история, защото имат добро общуване, пазаруват си заедно, правят си манджичките, правеха си и зимнината. Тоест около обичайните неща се въртят двамата души. Но, когато е сам човекът, възрастният човек, той е затворен изцяло пред телевизора, неговият контакт със света минава през всичко онова, което бълват новините. И съвсем естествено е един такъв възрастен човек се чувства страшно отхвърлен и неориентиран, и уплашен. Аз имам съседки, които живеят сами, възрастни жени, те не знаят на какво да вярват и през цялото време, постоянно ни питат по-младите какво мислим, как да реагират, дали това е добре, дали не е добре".

Някои от възрастните се страхуват и да излизат.

Други обаче: "си търсят ежедневната разходка, осъзнават, че ако стоят затворени, това не е здравословно. Да, но самите маски, ги карат да живеят под стрес. Не е привично, за никое човешко същество, 12 месеца с нещо, което е сложено пред устата да се живее".

"При възрастните хора се наблюдава психика, която е вече оформена, затова те трудно понасят промените. "Това също ги прави доста по-уязвими, но живеещите в двойка, са доста по-защитени", казва Станилова.

Когато сме постоянно дистанцирани, нараства хормонът на стреса кортизол, намалява хормонът на привързаността, окситоцин. Така ставаме по-тревожни и несигурни".

"При по-примитивните култури едно от основното наказание е било да отлъчат човек от групата и той да върви сам, тоест в дистанция. Много често такъв човек, който е бил наказван по такъв начин, от 6 до 1 месеца е умирал".



Психиката ни по време на пандемията е подложена на стрес, подобно на този при военно положение. Това твърди психотелесният терапевт Кремена Станилова, практикуваща в Хасково. Възможно ли е да се отървем от песимизма и угнетяващата среда, свързани с разпространението на коронавируса? Така нареченият емоционален детокс може ли да случи ако постоянно мислите ни са насочени към новините и новите случаи на КОВИД-19? Продължава разговора ми с терапевта Кремена Станилова. "Истината е, че последната година сме бомбардирани от всякакъв тип информация, която играе роля буквално на хипноза. тъй като се повтарят едни и същи фрази "Бъди отговорен, "Носи маска", "Стой на разстояние". Тоест тези думи играят роля и на програмиране на нашето съзнание. Човешката психика може да се мобилизира за много кратък срок. Когато обаче, през цялото време биваме бомбардирани с подобни послания, облъчвани с цифри, с новини, които сочат застрашаване на нашия живот....Това е постоянен стрес от лошия тип, дистрес, който отключва непрекъснато емоции - било то страхови, било то гневни.

КАК РЕАГИРАТ ХОРАТА НА ТОЗИ ПОСТОЯНЕН СТРЕС

"Защото човек според характеровите си особености реагира на всяка една ситуация - едни ще се затворят и ще бъдат тъжни, други ще бъдат гневни, трети ще се изравнят емоционално и ще блокират емоциите, но ще компенсират в някакво хиперконсумативно поведение да кажем - алкохол, дрога, храна, шопинг, интернет".

Чуйте повече в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13