Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейската комисия забранява част от боите за татуировки

Причината е в съмненията, че са канцерогенни


Идва ли краят на цветните татуировки? Може ли животът без татуси да се превърне в реалност? Европейската комисия налага забрана на вредните химикали в мастилото за татуировки, включително два широко използвани сини и зелени пигмента.Ограниченията за над 4000 вещества, използвани в мастилата за татуировки и перманентния грим, бяха предложени от Европейската агенция по химикали. Тези вещества, включително пигментите, известни като син 15 и зелен 7, вече са ограничени съгласно правилата на ЕС за козметика.

Последните промени в регламента, които Брюксел направи, вече са факт и трябва да влязат в сила през следващите месеци. Сериозно затягане на правилата за боите за татуси ще има от 4 януари 2022 г. Причината е в рисковете, които могат да крият за здравето. Експертите смятат, че в дългосрочен план мастилото под кожата може да доведе до рак, генетични мутации, репродуктивни проблеми и алергии.Според дерматолози съществуват научни обосновки, че в кожата се вкарват съединения, които след това се разпадат на амино-съединения, които могат да бъдат канцерогенни.

В практиката в България не са срещани случаи на канцерогенен ефект, но по клинични данни такъв ефект може да има, като такава реакция могат да дадат съставки, като никел и кобалт. Съществува по-бавно заздравяване на самия татус, но тава е заради неправилна грижа от страна на самия клиент, разказва татуистът Ани Якимова. Според нея за да не се стигне до усложнения, най-важно е как се създава, а след това и поддържа една рисунка върху тялото:

„ Никога не съм имала някакви по-фрапантни случаи, проблеми с кожата и здравето на кожата. Заради замърсяване и неправилна поддръжка по време на заздравителния процес може да се получи зачервяване или подуване на мястото на раната, но това отшумява до няколко дни.“

При татуирането кожната бариера се нарушава, а мастилата се абсорбират в тялото. Смесите навлизат в човешката кожа, в очната ябълка или в лигавиците. Разтворимите съставки обаче се разнасят в цялото тяло в рамките на няколко часа или дни, предупреждават от Европейската агенция по химикалите. Така опасни разтворители и токсични елементи и метали могат да проникнат с мастилото в тялото. Според Ани Якимова обаче, оцветителите в храните са далеч по-вредни за здравето на хората, отколкото пигментите в боите за татуиране:

„Качеството на боите, които ползваме в нашата сфера е доста по-високо от пигментите в хранително-вкусовата промишленост. Консумативите с които работим са доста по-скъпи и следователно много по-качествени.“

Основните компоненти на мастилата за татуировки са оцветител и вода, но те могат да съдържат повърхностно активни вещества, полимерни свързващи агенти, пълнители като силициев диоксид или бариев сулфат и алкохолни консерванти. Доклад на Съвместния изследователски съвет идентифицира 67 азосъединения в мастилата за татуировки, около половината от които могат да произвеждат канцерогенни ароматни амини, тъй като те се разграждат в кожата под ултравиолетово лъчение. Около 20% от багрилата преди това са били включени в „отрицателен списък“, който класифицира вредните вещества, които трябва да се избягват.

Въпреки че докладът отбелязва, че има малко данни за съдбата на химикалите с мастило в тялото, той открива, че инфекциите и алергиите от мастилата за татуировки са станали по-чести. Поставянето на ограничения за това колко от тези вещества могат да присъстват в мастилата за татуировки е най-подходящата мярка за контрол на рисковете. Именно затова производителите имат срок от около една година - да намерят заместители на част от мастилата, които крият най-сериозен риск за здравето. В списъка на забранените съставки влизат такива, които водят до канцерогенност, мутагенност, репродуктивни проблеми, както и до сериозни увреждания на кожата и очите.

Цялото интервю на Ангел Шенков с Ани Якимова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милко Багдасаров: Хората в огромната си част искат редовен кабинет

Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..

публикувано на 16.01.25 в 14:45

Габриела Руменова: Мними търговци злоупотребяват с лични данни и ни подвеждат с пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва  Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.  Съобщенията гласят, че получателят трябва..

публикувано на 16.01.25 в 12:47

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

Руска Стоянова - фея на билките

Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..

публикувано на 14.01.25 в 13:28
Дървената джамия на

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..

публикувано на 13.01.25 в 11:30
Авторите на учебното помагало с министър Галин Цоков

Учителка от „Йовков“ стана съавтор на учебник за предприемачи

Галина Попова, старши учител по икономически дисциплини в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали стана съавтор на учебно помагало за обучение на млади предприемачи. В заключителния етап на Националния форум за иновации, провел се неотдавна с участието на министъра на образованието проф. Галин Цоков, заместник-министри, представители на..

публикувано на 16.01.25 в 11:30

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..

публикувано на 12.01.25 в 17:46