Припомняме, че жители на "Байкал" събраха протестна подписка, а също и протестираха, като на 26 юни затвориха за час бул. "Беломорски" и заявиха, че не са съгласни да бъде разрешено високо строителство в квартала. Днес протестът им продължи пред сградата на община Кърджали.
Два протеста се състояха днес пред Община Кърджали от жители на кв. Байкал. По-многолюдният бе на хората, които не подкрепят изменеието на Общия устройствен план на квартала с което ще се разреши строителство до 15 м., а другият на жители на квартала, които подкрепят изменението. Ето какво каза жена, която подкрепя високото строитеслтво в квартал Байкал:
"Това е един градски квартал и не трябва да има къщи от 30-та година, и хората трябва да могат да си разполагат с имота, както си искат, и да им се даде възможност на тези, които искат да си построят, може и кооперация, може да си правят преустройство и т.н.".
Хората от Байкал, които не подкрепят високото строителство пък казаха, че не искат да живеят само сред бетон:
"Не искаме всичко да е в бетон. В нашия квартал в момента са къщи с дворчета, със зелени площи. Представете си какво ще стане ако се разреши високото строителство – презастрояване, без междублокови пространства, а улиците са тесни".
Тунджай Узун от Инициативния комитет "Не на застрояването" каза, че сред хората, които са на контрапротеста само 2-ма са жители на Байкал и те са офертирани да продадат имотите си за да се вдигнат по-големи кооперации:
"Само вижте дали има жители на квартал „Байкал“ там. Има двама души, които вече са им капарирани къщите и искат да се строи. Само двама жители на квартал „Байкал“, останалите не искаме да се строи".
Протестиращите срещу високото строителство не пожелаха да се срещат нито с кмета, нито с главния архитект, който слезе при тях. Арх. Запартов каза, че намерението му винаги е било да подобри облика на града:
"Нищо лошо не искаме да направим. Всичко, което правя е за доброто на този град".
Хората, които протестираха срещу високото строителство поднесоха венец пред входа на Община Кърджали с аплаузи. А какво символизира той, Тунджай Узун от Инициативния комитет на протестиращите каза:
"Че Община Кърджали е мъртва и не работи в полза на своите жителите, а работи в полза на нечии други интереси".
А до кога ще протестират хората?:
"До последно. Докато отменят всички намерения за изменения на квартала ни".
Не се знае за кога е отложено общественото обсъждане и какви са причините на отлагането.
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...
На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен срещаме Петя Маринова, секретар и хореограф на най-новото читалище в Пловдив. То носи името на създателя на ансамбъл „Тракия“ – проф. Кирил Дженев. „Нашето читалище се казва ‘Професор Кирил Дженев’. Той е създател на ансамбъл ‘Тракия’ и един от първите преподаватели в Музикалната..
На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен, сред звуците на народни песни и многоцветни носии, срещаме Надя Щегрова, секретар на НЧ „Изгрев“ в село Сладун. Днес тя не е тук само като културен деятел, а и като майстор везбар, за да покаже друга своя страст – българската шевица. „Вече над 30 години бродирам, но с шевици се..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478